петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Берлин: Светски лидери постигли финални споразум на међународној конференцији о Либији, шест тачака споразума је кључно
Хроника

Берлин: Светски лидери постигли финални споразум на међународној конференцији о Либији, шест тачака споразума је кључно

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јануар 2020.

Светски лидери постигли су финални споразум на међународној конференцији о Либији.

 

Руска агенција Тас је имала увид у нацрт документа. Према том нацрту, процес решења кризе у Либији биће подељен на шест делова: примирје, ембарго на оружје, политички процес, реформа сектора безбедности, економска и финансијска реформа, поштовање међународног хуманитарног права и људских права.

У нацрту се такође позива на немешање у оружани сукоб у Либији и тражи од Савета безбедности УН да уведе санкције земљама које крше ембарго на оружје.

Како наводи руска агенција, након усвајања текста, биће успостављен специјални Међународни комитет за праћење, који ће надгледати примену одлука са самита у Берлину. Италијански премијер Ђузепе Конте поручио је да је његова земља вољна да одигра кључну улогу у надзору договореног примирја.

Меркел: Рат би само продужио патњу народа

Говорећи на конференцији за новинаре, немачка канцеларка Ангела Меркел је рекла да ће у Либији деловати само политичко решење, а да ће даље војно ангажовање само продужити патње либијског народа. Меркел је рекла да дискусија у Берлину "неће решити све проблеме Либије" додајући да су данашњи разговори имали за циљ да дају нови замах мировном процесу.

Од пресудног значаја је, истиче, да се ембарго на оружје одржи како би примирје правилно функционисало. Генерални секретар УН Антонио Гутерес рекао је новинарима да су сви учесници договора посвећени да подрже примирје.

"Не могу довољно да нагласим закључак самита да нема војног решења за конфликт у Либији. Надам се да ће данас преузете обавезе допринети трајном решењу либијске кризе"

Генерални секретар УН Антонио Гутереш

"Сложили смо се о свеобухватном плану. Могу да кажем да су сви учесници радили заиста заједнички конструктивно. Сви се слажемо да треба да поштујемо ембарго на оружје и да ембарго на оружје треба да буде контролисан чвршће него у прошлости", казала је Меркел.

Она је навела да ће учесници самита наставити да одржавају редовне састанке како би осигурали да процес буде настављен "како би народ Либије добио право на живот у миру".

Меркел је данас угостила лидере 11 земаља, не рачунајући Либију, и представнике УН, Европске уније, Афричке уније и Арапске лиге. Лидери две главне зараћене стране у Либији, премијер медјународно признате владе Фајез Сараџ и командант снага које контролишу исток земље, генерал Халифа Хафтар, такодје су били у Берлину.

Упитана да ли су Сараџ и Хафтар учествовали у разговорима, Меркел је рекла да су учесници самита с њима "разговарали одвојено јер су разлике између њих толико велике да тренутно не причају један са другим".

Немачка канцеларка, која се пре почетка самита састала са оба либијска лидера, додала је да су њих двојица пристали да именују чланове војног комитета који ће их представљати на разговорима о трајнијем прекиду ватре.

Гутереш је рекао да ће се тај комитет састати "у Женеви наредних дана". Међу учесницима самита били су председници Француске, Русије и Турске, Емануел Макрон, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, премијери Велике Британије и Италије, Борис Џонсон и Ђузепе Конте, и амерички државни секретар Мајк Помпео.

19:53 - Постигнут договор о Либији: Без испорука оружја и без помоћи зараћеним странама

Учесници конференције о Либији договорили су план решавања кризе у Либији, саопштила је немачка канцеларка Ангела Меркел на крају конференције у Берлину.

Мировни план за Либију предвиђа:

1. Прекид ватре.

2. Формирање посматрачке комисије „пет плус пет“ (по пет представника из обе стране у сукобу), у оквиру које ће се расправљати о свим питањима у вези са примирјем

3. Да се уведе ембарго на испоруке оружја и да се прати његово поштовање.

4. Да се не пружа помоћ зараћеним странама у Либији.

5. Конфликт у Либији се може решити само политичким путем.

6. Реформу сектора безбедности — формирање јединствене војске и полиције под централном цивилном управом. Демобилизација и разоружање паравојних формација и њихова интеграција у легалне институције Либије.

7. Економске реформе, поштовање људских права.

8. Све етничке и политичке групе треба да имају приступ природним богатствима земље.

9. Недопустиви су напади на нафтну инфраструктуру у земљу.

10. Формирање јединствене и ефикасне Владе, наставак мировних преговора ради завршетка прелазног периода и одржавање парламентарних и председничких избора.

За кршење споразума предвиђене су санкције

19:26 - Учесници самита о Либији су се договорили о увођењу ембарга на испоруке оружја и прекид пружања војне помоћи зараћеним странама, јавља агенција ДПА

19:21 - Председник либијске Владе Фаиз Сараџ одбио је да се састане са генералом Халифом Хафтаром

19:20 - Ердоган и Помпео напустили конференцију о Либији у Берлину

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган и државни секретар САД Мајк Помпео напустили су Берлинску конференцију о Либији, јавља агенција ДПА.

18:40 - Руски медији: Договорен текст документа који ће бити усвојен на крају конференције у Берлину

18:00 - Путин разговарао са премијером Велике Британије Борисом Џонсоном и председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен у Берлину

17:06 - Генерални секретар УН разговара са Путином на руском језику

Председник Русије Владимир Путин је стигао у канцеларију немачке канцеларке Ангеле Меркел, разговарајући уз пут са шефицом немачке Владе и генералним секретаром УН Антониом Гутерешем на руском језику.

16:51 - Мајк Помпео: Либијци сами треба да решавају своју судбину, без мешања споља

16:00 - Москва упозорава: У Либији има оружја за вишегодишњи рат

Оружје које постоји у Либији је довољно за много година ратовања, ако не буде политичке воље да се поштује примирје, рекао је новинарима специјални представник председника Русије за Блиски исток и Северну Африку Михаил Богданов.

15:31 - Заменик шефа дипломатије Русије Михаил Богданов сумња да у Берлину може бити одржан билатерални састанак генерала Хафтара и премијера Сараџа.

15:13 - Гутереш: Дошло је време да се спречи општи грађански рат у Либији

15:09 - Путин са Макроном разговарао „на ногама“ уочи почетка конференције

14:49 - Ердоган: За мир у Либији потребно примирје и крај Хафтарове агресије

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је на састанку са руским колегом Владимиром Путином рекао да је за мир у Либији потребно обезбедити примирје и прекинути агресивну политика команданта ЛНА Халифе Хафтара.

„Сматрамо да су наши заједнички напори довели до релативног смиривања у овом процесу, а дали су и тако плодне резултате као што је данашња берлинска конференција“, рекао је Ердоган.

„Уложили смо велике напоре како бисмо убедили господина (председника Владе Националног споразума) Сараџа да дође у Москву и учини све што је могуће. Он је извршио свој задатак. Као резултат тога, Влада националног споразума је, упркос чињеници да нису сва њихова очекивања била испуњена, потписала је споразум. А Хафтар није потписао споразум, што нам показује да није заговорник мировног процеса, већ војног решења проблема“, истакао је турски председник.

14:33 - Немачка канцеларка Ангела Меркел, председник Русије Владимир Путин и генерални секретар УН Антонио Гутереш пре почетка конференције о Либији у Берлину

14:26 - Немачка канцеларка Ангела Меркел и немачки министар спољних послова Хајко Мас састали су се са председником Владе Националног споразума Либије Фајезом Сараџом и командантом Либијске националне армије генералом Халифом Хафтаром пре међународне конференције о Либији, саопштила је немачка влада.

14:16 - Нема планова за сусрет Помпеа и представника Русије

У распореду америчког државног секретара Мајка Помпеа налази се састанак са председником Египта Абделом Фатахом ел Сисијем и шефом европске дипломатије Жозепом Борелом. Помпео такође планира да се састане са министром спољних послова Турске Мевлутом Чавушоглуом, немачким министром спољних послова Хајком Масом и Абдулахом бин Заједом ел Нахјаном из Уједињених Арапских Емирата.

Међутим, у распореду нема планираних састанака са руским представницима.

14:11 - Путин: Сукобљене стране у Либији послушале Русију и Турску

Русија и Турска учиниле су веома добар корак тиме што су позвале либијске стране да прекину ватру и обе стране су се одазвале овом позиву, изјавио је председник Русије Владимир Путин на састанку са турским колегом у Берлину.

14:09 - Ердоган: Конференција о Либији важан корак за решавање сукоба

Лидери европских земаља, међу којима и председник Русије Владимир Путин, окупили су се у Берлину како би решили кризу у Либији.

На међународној конференцији, осим сукобљених страна, којe представљају командант Либијске националне армије генерал Халифа Хафтар и председник Владе националног јединства Фајез Сараџ, учествују и председник Русије Владимир Путин, турски лидер Реџеп Тајип Ердоган, француски председник Емануел Макрон, председник Египта Абдел Фатах ел Сиси, амерички државни секретар Мајк Помпео и представници неколико других држава.

(РТС, Спутњик) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер