понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београдски центар за људска права: Људска права у Србији 2015. године угроженија него у претходном периоду
Хроника

Београдски центар за људска права: Људска права у Србији 2015. године угроженија него у претходном периоду

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2016.

У Србији су у 2015. години људска права била угроженија него претходних година, наводи се у данас представљеном извештају Београдског центра за људска права.

Како се наводи, посебно су била угрожена економско-социјална права и право на слободу изражавања, а смањено је било и поверење у државне институције због великог утицаја политике.

У извештају, који је представљен на конференцији у Београду, указује се да извршна власт има велик утицај на законодавну, да је заустављен процес изградње демократских институција и да је велики политички утицај на правосуђе.

Најозбиљније сумње у независност правосуђа изазива податак да је веома мали број случајева у којима се указивало на корупцију или незаконито поступање завршен озбиљном и делотворном истрагом, подизањем отпужнице или пресудом.

Како се додаје, забрињава што још није изабран тужилац за ратне злочине, као и око 30 јавних тужилаца.

Према извештају, независна тела била су изложена дискриминацији, а положај невладиних организација био је неповољан, док је забележен раст поверења грађана у независне институције.

Замерено је што није донет нови закон о заштити података о личности, иако је повереник доставио свој предлог надлежним институцијама.

У извештају је наведено да велик број радника остао без посла, да је угашено око 400 државних предузећа, а више од 20.000 радника је узело отпремнину.

Учестали су штрајкови, углавном изазвани лошом финансијском ситуацијом и губитком посла, и све је већи број осиромашеног становништва. Привредни раст није задовољавајући због слабог прилива страних инвестиција, али и недовољног улагања државе.

У извештају је наведено и да нису отворена два најважнија поглавља 23 и 24 у преговорима са ЕУ, што указује на благи застој у евроинтеграцијама Србије.

Слобода медија је ограничена, а већина медија била је наклоњена коалицији на власти и позитивно је извештавала о активностима владе и премијера, пише у извештају.

Извршна директорка Београдског центра за људска права Весна Петровић је рекла да међународни актери за сада имају прилично толерантан став када је у питању стање људских права у Србији, али да ипак верује да ће то бити промењено када се заврше кризе које су потресале Европу у 2015. години.

Весна Петровић је истакла да Србији предстоји озбиљан рад на усвајању у и имплементацији великог броја прописа, међу којима је најзначајнија промена Устава и јачање администрације, пре свега јачање капацитета јавне управе.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер