четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београдски студенти од понедељка почињу штрајк глађу
Хроника

Београдски студенти од понедељка почињу штрајк глађу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. новембар 2010.

Након двочасовне блокаде раскрснице Улице кнеза Милоша и Немањине и безуспешних покушаја да их прими неко од представника Владе Србије, студенти су јуче одлучили да наредних дана ступе у штрајк глађу. На овај корак су, како кажу, приморани јер нико од представника власти није имао слуха за њихов захтев да се сви који су остварили више од 48 ЕСП бодова ослободе плаћања школарине.

Око 200 студената београдског универзитета, револтирани што их нико од представника Владе Србије није примио, најавило је радикализацију протеста. Они ће у току наредних неколико дана почети штрајк глађу и то управо испред зграде Владе у Немањиној улици.

- Немамо други начин да се изборимо за наша права. Пробали смо све од разговора, преко протеста, шетњи, перформанса и блокада улица, али без успеха. Зато смо приморани на овај потез. И претходних дана смо размишљали о томе да ступимо у штрајк глађу, али смо се надали да ћемо наћи неко друго решење. Пошто нико од надлежних не жели ни да нас саслуша, видећемо да ли ће се ствари променити када виде студенте како одбијају да једу. Заиста нећемо одустати. Још једном се извињавам Београђанима због застоја у саобраћају и проблема које смо им проузроковали, али нисмо ми кривци, већ они који седе у Министраству просвете и Влади Србије - рекао је за “Блиц” Марко Павловић, председник студентског парламента Географског факултета и један од организатора протеста.

Пре одлуке да ступе у штрајк глађу, студенти су више од два сата држали у блокади раскрсницу Улица кнеза Милоша и Немањину. Они су се у 13 сати окупили испред платоа Филозофског факултета, одакле су кренули Васином улицом, преко Теразија и улица Краља Милана и Кнеза Милоша до зграде Владе у Немањиној. Супротно ранијим најавама да ће се шетати ужим градским језгром све док их неко од званичника Владе не прими, незадовољни академци су око 14.30 сати блокирали једну од најпрометнијих раскрсница. Студенти су ту затражили да их прими неко од представника Владе, међутим речено им је да могу да разговарају само са Слободаном Јауковићем, помоћником министра просвете задуженим за високо образовање.

- Нећемо више да разговарамо са Јауковићем. Он нам је прошли пут рекао да се са нашим захтевима обратимо Обами. Тражили смо да нас прими или лично Жарко Обрадовић или неко из Министарства финансија или економије. Можда ће они моћи да нам помогну - истакао је један од организатора протеста који се представио само као Дејан.

Академци су се нешто пре 17 сати разишли. Министарсво просвете се јуче није оглашавало поводом штрајка студената, али је министар просвете прошле недеље јасно ставио до знања да држава нема пара да свима са више од 48 бодова плати школарину.

Саобраћајни колапс

Због блокаде једне од најпрометнијих расксница у Београду на више од два сата, дошло је до колапса у саобраћају. Трамвајски и тролејбуски саобраћај у том делу града био је у потпуном застоју, а гужва се пренела на све околне улице. Ипак, већина Београђана је, без обзира на то што су морали да пешаче и то по киши, показало разумевање за студентске захтеве.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер