петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Полагањем венаца и одавањем почасти код Спомен-костурнице на Новом гробљу обележен Дан примирја и сто година од завршетка Првог светског рата
Хроника

Београд: Полагањем венаца и одавањем почасти код Спомен-костурнице на Новом гробљу обележен Дан примирја и сто година од завршетка Првог светског рата

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. новембар 2018.

 БЕОГРАД - Полагањем венаца и одавањем почасти код Спомен-костурнице бранилаца Београда на Новом гробљу, данас је обележен Дан примирја и сто година од завршетка Првог светског рата.

Централну државну церемонију, која је почела интонирањем химне Србије, а минутом ћутања одата је пошта палим страдалницима, предводио је потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, а венце и цвеће положили су чланови владе и представници Града Београда, као и представници војно дипломатског кора међу којима су били амбасадори Француске, Русије, Немачке...

Стефановић је истакао да данашњим обележавањем стогодишњице примирја и велике победе желимо да искажемо најдубље поштовање стотинама хиљада страдалих ратника и цивила који су изгубили живот за мир и слободу.

Ово је прилика да се подсетимо не дамо њихових херојских подвига него и колика је цена коју су наши преци платили да би освојили слободу за себе и своју земљу.

Потпредседник владе је цитирао Монтескјеа који је рекао да су срећни народи који имају досадну историју, али, како каже министар, Србија није била те среће.

Како је рекао Србија је по окончању Првог светског рата била овенчана великом славом, али и великим губицима и подсетио да се процењује да је у Великом рату Србија изгубила између 1,1 и 1,3 милиона становника и више од пола војно способних мушкараца.

Указао је на неопходност реалног и целовитог сагледавања историје, али и на потребу посвећености миру.

"Као што је пре 100 година дала немерљиву жртву у борби за слободу Србија данас предузима огромне напоре да буде гарант мира и стабилности на Балкану" поручио је Стефановић.

Код Спомен-костурнице на Новом гробљу венац је положио и министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић који је 11.новембар означио као "највећи дан у српској историји".

Подсетио је да је Србија у Великом рату изгубила трећину становништва и да је страдало око 1.270.000 најспособнијих грађана.

"Овај дан морамо да славимо боље и више и да се сећамо наших предака који су своје животе уткали у нашу слободу", истакао је Поповић.

Он је навео да је Србија кроз историју увек била на правој страни, те да је то и данас када се бори за међународно право и Косово и Метохију.

Венац је положио и заменик градоначелника Београда Горан Весић који је рекао да обележавамо 100 година до завршетка Великог рата у којем је Србија дала одлучујући допринос како би се завршио победом прогресивних снага.

Нагласио је да је Србија изашла као победник, али са тешким жртвама и великим разарањима и нагласио да је Србија једина земља која је у Првом светском рату имала више цивилних него војних жртава.

Додао је да је "масакр који је над цивилима починила Аустроугарска војска показао прави циљ те земље у том рату - уништавање српског становништва и српске земље".

Да није било Солунског фронта, подвукао је Весић, рат би трајао још неко време пошто је на Западном фронту била пат позиција.

Весић је указао да је добро што се јубилеј обележава и са земљама савезницама и са представницима земаља које су биле на супротној страни.

"Овај дан нас подсећа да треба да градимо мирољубиви свет у којем ћемо сарађивати и у којем више неће бити ратова", поручио је Весић.

Мондолини: Негујмо мир, тако ћемо бити достојни сећања на све оне који су пре једног века погинули

Овде смо се окупили да обелезимо победу, али и да славимо мир и одамо почаст свим жртвама Великог рата, било да су савезничке или непријатељске, да истакнемо помирење између европских нација, поручио је данас амбасадор Француске Фредерик Мондолони.

Мондолони је на церемонији обележавања примирја у Првом светском рату указао да је оно било могуће захваљујући победи савезника на Солунском фронту , где је Србија одиграла одлучујућу улогу.

Мондолони је подсетио да се у Паризу данас обележава овај важан датум и да церемонија не би била потпуна да на њој није представљена Србија која је била међу победницама.

"Председник Француске це ускоро боравити у Србији како би се обележило сећање на то братство по оружју. То је знак поштовања које исказујемо Србији и нашем савезништву", рекао је Мондолони.

"Француска и Србија су две земље које су пропорционално броју станивника имале највише жртава и желим да одам почаст храбрости српског народа који је поднео огромне зртве да би сачувао своју слободу", нагласио је амбасадор.

Пријателство наших народа, рекао је Мондолони, исковано је на бојним пољима, али и у Француској где су се школовале хиљаде ђака и студената.

Он је рекао да се данас одаје почаст свим ратницима на Солунском фронту: руским, српским, грчким, италијанским, британским канадским аустралијским и француским војницима, као и онима пореклом из Магреба и Африке.

"Француска је желела да церемонија обележавања примирја буде у знаку међународне сарадње и Париски мировни форум треба да изнесе предлоге за сигурнији свет", рекао је Мондолони.

"Јер, сетимо се, колико је мир крхак. Знамо да је уједињена Европа, на основамо француско-немачког помирења добро које је више него икад осетљиво", иценио је он.

"Будимо на опрезу, негујмо мир, тако ћемо бити достојни сећања на све оне који су пре једног века погинули", рекао је Мондолони.

Одата почаст руским војницима страдалим у Првом светском рату

Поводом обележавања Дана примирја и стогодишњице завршетка Првог светског рата, данас је полагањем венаца код Спомен-костурнице руских војника на Новом гробљу у Београду одата пошта Русима страдалим у Великом рату, а церемонији су присуствовали амбасадор Русије Александар Чепурин и министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.

Венце су код ''руске некрополе'' положили и принц Александар Карађорђевић, представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланови војно-дипломатског кора.

Церемонија обележавања стогодишњице примирја почела је служењем опела страдалима у Првом светском рату након чега су интониране химне Русије и Србије.

Министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић рекао је да Србија на данашњи дан треба да се сећа славних битака као што су Церска и Колубарска и битка на Кајмакчалану, али и Русије и Руса који су ратовали заједно са Србијом и помагали јој у Великом рату.

''Цар Николај Други је поставио ултиматумом савезницима да се наши војници пребаце из Албаније на Крф. Дан примирја је била велика заједничка победа Србије и Русије које су увек биле на правој страни у историји, као што су и данас'', поручио је Поповић.

Амбасадор Русије Александар Чепурин захвалио је окупљенима који су одали пошту руским војницима и истакао да је Велики рат поменуо свет, те да је неопходно да се обележавајући данашњу јубилеј подсети колико је важан мир и по коју цену су га извојевали преци.

Чепурин је подсетио да је Русија вековима подржавала балканске народе у борби за независност и да 1914. године није остала по страни.

''Војници царске војске Русије нису могли да не помогну братској Србији'', рекао је амбасадор и нагласио да је неколико година касније Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца примила десетине хиљада ''белих'' емиграната из Русије који су, како каже, постали жртве револуције и грађанског рата.

''Данас се надамо да ће будуће генерације Срба, Руса и других народа тежити миру, сарадњи и јачању узајамног разумевања'', навео је Чепурин.

Селаковић положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали

Изасланик председника Србије Никола Селаковић положио је данас, поводом Дана примирја и обележавања 100 година од краја Првог светског рата, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали.

Генерални секретар председника Србије, Селаковић раније данас је нагласио да је Србија у Првом светском рату према подацима Конференције мира из 1919. године, изгубила тачно 1.247.435 својих војника и цивила становника.

"То је тада било 28 одсто наше популације у односу на 1914. годину, али што је још језивије, то је тада било 62 одсто мушког становништва између 18 и 55 година. Фактички две трећине репродуктивно, радно и војно способног мушког становништва. Ово је прилика да се обнови сазнање о тој жртви. Србија је заиста, сразмерно броју становника положила највећу жртву тада", рекао је Селаковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер