четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Белгијски краљ Алберт враћа се хитно у земљу због кризе владе
Хроника

Белгијски краљ Алберт враћа се хитно у земљу због кризе владе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

Белгијски краљ Алберт Други хитно ће се данас вратити у земљу са југа Француске због новог заоштравања политичке кризе у Белгији коју од избора прошлог јуна води техничка влада, навео је један политички извор. Краљ би требало током дана да стигне у Брисел убрзо пошто је мандатар Елио ди Рубо у саопштењу навео да су потпуно блокирани преговори о формирању владе. Влада у Белгији није формирана ни 458 дана од избора 13. јуна 2010.

"Упркос свим напорима и приметном напредовању, мандатар има обавезу да констатује дубоку блокаду преговора. Став неких ремети равнотежу неопходну за постизање споразума", навео је Ди Рупо у саопштењу.

Ди Рупо, шеф франкофоних социјалиста, саопштио је да жели у 14.00 часова да окупи осам странака са француског и фламанског говорног подручја које од средине августа преговарају, у последњем покушају да се дође до споразума. Он је у саопштењу позвао све странке за преговарачким столом да покажу последњи знак одговорности јер се ради о будућности земље.

Белгијски краљ, који је шеф државе, традиционално игра улогу медијатора између политичких странака, посебно у периодима кризе. Он је 16. маја поверио мандат за формирање нове владе Елиу Ди Рупу. Уколико се потврди да су преговори пропали, Ди Рупо треба краљу да врати поверени мандат.

Саопштење о блокади преговора стигло је дан пошто је садашњи вршилац дужности премијера Ив Летерм (Yves Leterm), чија влада води текуће послове док трају преговори, објавио да најкасније до краја године напушта своју дужност и прелази на место помоћника генералног секретара ОЕЦД-а у Паризу.

Кабинет Летерма води земљу у техничком својству од априла 2010. када је он поднео оставку. Од тог датума две велике заједнице Фламанци и франкофони не могу да се договоре о реформи државе и формирању нове владе.

Превремени избори, одржани 13. јуна 2010, само су додатно закомпликовали ионако сложене односе у земљи. Међу Фламанцима је победила Нова фламанска алијанса (Н-ВА) која се залаже за независност Фландрије и не одступа од својих захтева у погледу реформе земље.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер