Početna strana > Hronika > BCBP: Većina građana Srbije, kao i stanovnika Kosova, podržava nastavak dijaloga Beograda i Prištine
Hronika

BCBP: Većina građana Srbije, kao i stanovnika Kosova, podržava nastavak dijaloga Beograda i Prištine

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 31. oktobar 2013.

BEOGRAD - Većina građana Srbije podržava nastavak dijaloga Beograda i Prištine, kao i većina anketiranih na području Kosova i Metohije, ali oni to uslovljavaju pristupanjem Evropskoj uniji, pokazuje danas predstavljeno istraživanje sprovedeno u okviru Foruma za bezbednosna istraživanja Beograd-Priština-Tirana.

Da dijalog Beograda i Prištine treba nastaviti smatra 56 odsto ispitanih u Srbiji, u istraživanju kojim nije obuhvaćeno KiM, i to bez obzira da li postoji pritisak EU ili ne, dok 13 odsto smatra da ga treba nastaviti samo ukoliko će to povećati šanse za članstvo u EU, a 13 odsto da ne treba da se nastavi, saopštila je direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Sonja Stojanović Gajić.

Takođe je navela da 42 odsto ispitanih smatra da će dijalog Beograda i Prištine poboljšati odnose između Srba i Albanaca, skoro trećina kaže da ne zna da li će tako biti, dok 27 odsto smatra da neće.

Među protivnicima dijaloga su, kaže, najzastupljeniji glasacći Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke, kao i da su mladi nešto zastupljeniji među onima koji su protiv dijaloga.

I oni su više za nego protiv, ali među protivnicima su natprosečno zastupljeni u odnosu na druge starosne grupe, rekla je ona navodeći da su najoptimističniji po pitanju dijaloga stariji od 50 godina, bolje finansijski stojeći i obrazovaniji, kaže ona.

Odgovarajući na pitanja iz ankete, rekla je Gajić, samo 8 odsto građana je reklo da bi bili spremni da se pridruže Srbima u oružanom sukobu ako bi u nekoj drugoj zemlji bili pogođeni sukobom.

Odgovarajući na pitanje da li je moguć dugotrajan mir između Srba i Albanaca 39 je odgovorilo negativno, da je moguć reklo je 37 odsto, a 24 odsto ne zna, ali kako je rekla Stojanović, građani ne očekuju eskalaciju sukoba.

Prema njenim rečima, građani smatraju da političari imaju najviše moći da poprave i kvare međuetničke odnose, a trećina građana veruje da su kriminalci ti koji najviše kvare odnose između Srba i Albanaca.

Istraživanje, sprovedeno u oktobru, zajedno su organizovali BCBP i još dve nevladine organizacije - Kosovski centar za bezbednosne studije iz Prištine i Institut za demokratiju i posredovanje iz Tirane.

Istraživanje urađeno na području Kosova i Metohije pokazalo je da 55 odsto građana smatra da dijalog Beograda i Prištine treba nastaviti samo ukoliko će to povećati šanse za članstvo u EU, dok je 19 odsto za to bez obzira da li postoji pritisak EU ili ne.

Izvršni direktor Kosovskog centra za bezbednosne studije Florian Ćehaja, koji je izneo ove podatke, rekao je i da 22 odsto ispitanih smatra da dijalog ne treba nastaviti što je napredak jer je u maju takav stav imalo 27 odsto ispitanih.

Prema njegovim rečima, građani na Kosovu smatraju da druga strana ima više koristi od ovog dijaloga kao što srpska strana smatra da više dobija Priština.

Na pitanje da li je moguć miran suživot Srba i Albanaca na Kosovu, 42 odsto je reklo da je to moguće, ali su Srbi malo skeptičniji, pogotovo na severu Kosova, rekao je Ćehaja, prema čijim rečima je anketiran i 101 pripadnik srpskog naroda na severu Kosova.

Anketirani su i građani u Albaniji, za koje je rukovodilac Odeljenja za evropska i bezbednosna istraživanja Arjan Durmiši rekao da u najvećem delu informacije o Srbiji i srpskom narodu stiču gledajući televiziju a da ih samo mali broj ima lični kontakt.

Kako je rekao, 11 odsto ispitanih bi bilo spremno da se pridruži Albancima u oružanom sukobu, ukoliko bi Albanci koji žive u nekoj drugoj zemlji bili pogođeni sukobom.

Istraživanje je pokazalo da je 47 odsto za stvaranje Velike Albanije, protiv je 23 odsto, 21 odsto je odgovorilo da ne zna dok je 9 odsto odbilo da odgovori.

Durmiši je naglasio i da je ovaj pojam "fluidan", da postoje njegova različita shvatanja u teritorijalnom i političkom smislu i da bi tu trebalo da budu pojašnjenja.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner