петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Социјални немири и убиства у Тунису
Хроника

BBC: Социјални немири и убиства у Тунису

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јануар 2011.

У Тунису је и у уторак било сукоба демонстраната и полиције и у акцијама снага безбедности је убијено још неколико цивила, тако да је број убијених од како су улични сукоби почели широм земље достигао двадесет један према саопштењу једног владиног министра.

Демонстрације се одржавају широм земље а према изјавама очевидаца полицајци пуцају из снајпера постављених на крововима зграда са намером да убију демонстранте.

У Етадамену, једном предграђу главног града Туниса, стотине младих су током дана у уторак пустошили рандње и запалили једну банку.

Три недеље протеста и сукоба

Протести су почели средином децембра, када се један универзитетски образован пиљар спалио пошто му је полиција одузела робу јер је радио без дозволе.

17. децембра прошле године, у провинцијском граду Сиди Бузиду у централном делу Туниса, полиција је у рутинској патроли одузела робу 26-то годишњем Мухамеду Буазизи, који је без дозволе продавао воће и поврће.

Као и многи други млади Тунишани, Буазизи је имао факултетску диплому, али не и запослење и воће и поврће је продавао како би преживео. У знак протеста, после одузимања робе, полио се бензином и запалио. Умро је у болници неколико дана касније.

Буазизијево самоспаљивање покренуло је талас протеста против сиромаштва и незапослености, који су се из Сиди Бузида проширили на остатак земље, све до главног града Туниса.

Радија Насрауи, председник удружења за борбу против мучења у Тунису, каже да су се у протесте укључили сви сегменти друштва.

"Млади, стари, жене и мушкарци, синдикалци, посебно омладина, студенти и незапослени, дословно сви. На све стране су групе полицајаца са палицама, спремни да бију и да пуцају", рекао је Насрау говорећи у програму BBC-ја.

Демонстрације у Тунису су ретка појава а власти су реаговале врло оштро соуочене са незапамћеним бесом грађана и на улице су, уз полицију извеле и војску.

Број убијених "двоструко већи од званичног"

Туниске групе за заштиту људских права кажу да је број убијених у полицијским акцијама много већи од званичног, по неким извештајима двоструко већи.

Министар за комуникације Самир Лабиди је рекао новинарима да је двадесет једна особа убијена од прошлог викенда, а према владином саопштењу полиција је убила четири цивила делујући у самоодбрани у граду Касерини југозападно од главног града Туниса.

Међутим, поводом догађаја у том граду, мештани кажу да су демонстранте убили полицијски снајперисти пуцајући са кровова.

У уторак увече, до насиља је дошло и у предграђу Тусниса, Етадамену - док је током дана полиција употребила силу да разбије окупљене новинаре и уметнике који су протестовали против пуцања у демонстранте.

Полицијски снајпери на крововима

Члан једног туниског синдиката, Аднан Ал Амири, рекао је говорећи за ББЦ да је видео полицијске снајперисте на крововима у Касерини и да им је задатак да спрече окупљање становника.

"У граду Касерини тренутно заправо влада хаос а у суседној Тали је на снази ванредно стање. Тамо влада велика несташица хране а на кровове су постављени снајперисти да би спречили све облике јавног окупљања од више од три особе".

Аднан Ал Амири је рекао и да су протести у Касерини били мирни а да су све жртве међу демонстрантима убијене хицима из снајпера.

"То су била намерна убиства. Они пуцају циљајући у главу или у срце. Имамо имена свих убијених и мученика. Убијени су намерно", рекао је овај очевидац догађаја у Касерини.

Гладни грађани пљачкају храну

Према његовом сведочењу, у граду је било и пљачки после повлачења снага безбедности.

"Око четири поподне снаге безбедности су се повукле у касарне. Тачно је да је било пљачки. То су углавном радили гладни људи, сиротиња којој је потребна храна".

Он сматра да су полицијске снаге повучене намерно да би показале да је овај "народни протестни покрет" само дело малобројних маскираних банди које су више заинтересоване за пљачку - и описао је Касерину као сиромашан, социјално и економски неразвијен део Туниса који "вапи за друштвеном правдом".

"Насиље терориста" или ерупција "народног беса"

Председник Зине ел Абидин Бен Али, који је на челу Туниса 23 године, обратио се становницима у понедељак преко телевизије.

"У градовима и селима у неколико покрајина смо видели немире и уништавање државне и приватне имовине. То насиље је на тренутке било крваво, и довело је до смрти једног броја цивила и рањавања припадника безбедносних служби. Реч је о делу маскираних банди које су ноћу нападале државна добра па чак и грађане у њиховим домовима, и о терористичком понашању које не можемо да игноришемо", поручио је у свом телевизијском обраћању у понедељак председник Туниса.

Уредник листа "Магреб ривју" Мухамед бен Мадани, оценио је међутим - говорећи у програму BBC-ја - да најновије владине мере и председников говор јасно показују да су туниске власти врло забринуте због оног што се догађа.

"Ово је први пут за 23 године Бен Алијеве владавине, да су власти суочене са тако великим, спонтаним протестом у целој земљи. Упркос чврсторукашком гушењу демонстрација, власти су потпуно изгубиле контролу над јавним редом. После 23 године владавине "гвозденом песницом" и цеђења туниске привреде, људи су изашли на улице да би изразили бес. Из европске перспективе, Тунис је стабилна земља - али гледано изнутра: због "гвоздене песнице" којом се влада нема слободе штампе, нема људских права, нема јаке опозиције, није формирано грађанско друштво које би помогло у развоју привреде", сматра уредник листа "Магреб ривју".

Група француских правника је саопштила у Паризу у понедељак, после повратка из Туниса, да је пут из настале кризе у демократизацији и одузимању привилегија малобројној, врло богатој елити.

Опозициони лидер Монсеф Марзуки, који живи у изгнанству у Француској, описао је актуелни систем власти као "лажну демократију" у "корумпираној полицијској држави".

BBC-јев регионални аналитичар сматра да би ерупција народног незадовољства у Тунису могла да се пренесе и ван граница те земље и угрози друге ауторитарне режиме северне Африке и других арапских земаља - а да таква опасност постоји сведоче и вести о протестима у суседном Алжиру због поскупљења хране.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер