Početna strana > Hronika > BBC: Samit EU 'nabijen testosteronom'
Hronika

BBC: Samit EU 'nabijen testosteronom'

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. septembar 2010.

Samit Evropske unije koji je u četvrtak održan u Briselu pretvorio se u žestoku polemiku oko deportacije rumunskih i bugarskih Roma iz Francuske.

Diplomatski izvori kažu da je za vreme radnog ručka među premijerima i predsednicima 27 zemalja unije izbila žučna rasprava u kojoj je francuski predsednik Nikola Sarkozi vikao na predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Barosa.

Zvanični Pariz je razbesnela nedavna izjava evropskog komesara za pravosuđe Vivien Reding, koja je zatvaranje divljih romskih naselja u Francuskoj i deportovanje Roma u Rumuniju i Bugarsku nazvala sramotom i dodala da se nadala da tako nešto neće biti viđeno u Evropi posle Drugog svetskog rata.

Sarkozi je nakon samita u susretu sa novinarima negirao da se raspravljao sa Barosom, ali su neki od drugih učesnika samita potvrdili da je tako bilo.

Pariz i komisija ostaju na suprotnim pozicijama

Premijer Luksemburga Žan Klod Junker opisao je scenu kao "nabijenu testosteronom", dok je bugarski premijer Bojko Borisov ocenio da je bilo "žestoko".

Baroso je, prema diplomatskim izvorima, u raspravi sa Sarkozijem branio ovlašćenja Evropske komisije čiji je jedan od ključnih zadataka da nadgleda primenu evropskih pravila koja garantuju slobodu kretanja građana na teritoriji unije.

Sarkozi je pak oštro kritikovao Vivien Reding, rekavši da je ona šokirala i duboko povredila Francuze kada je slanje Roma u Rumuniju i Bugarsku uporedila sa deportovanjem Jevreja u vreme Drugog svetskog rata.

"Evropski partneri ne mogu jedni o drugima tako da govore, kao šef države morao sam da podsetim na činjenice i da branim Francusku", rekao je Sarkozi na konferenciji za novinare po okončanju samita.

Žoze Manuel Baroso je pak podsetio da je komesar Vivien Reding već izrazila žaljenje zbog nekih jakih reči koje je upotrebila kada je kritikovala Francusku, ali i da je tokom samita ukazao da se ljudsko dostojanstvo mora poštovati.

Jedan od BBCjevih izveštača sa samita primećuje da spor između Francuske i Evropske komisije - koja je izvršno telo Evropske unije - po svemu sudeći nije završen.

Sa jedne strane Sarkozi je saopštio da njegova vlada namerava da nastavi da zatvara divlja romska naselja i da deportuje Rome u Rumuniju i Bugarsku, sa druge Evropska komisija ostaje pri stavu da potezi Pariza predstavljaju diskriminaciju prema Romima i preti da pokrene postupak protiv Francuske pred Evropskim sudom pravde u Luksemburgu.

Nemačko-francuski neposrazum

Na kraju samita je došlo i do ozbiljnog nesporazuma između Sarkozija i nemačkog kancelara Angele Merkel.

Francuski predsednik je novinarima rekao da ga je gospođa Merkel obavestila da i Nemačka namerava da počne da zatvara divlja romska naselja, ali je portparol nemačkog kancelara demantovao da je ona tokom samita uopšte pomenula takva naselja u Nemačkoj.

Francuske vlasti su poslednjih nedelja zatvorile oko 200 divljih naselja u kojima su u nehigijenskim uslovima uglAvnom živeli Romi i oko hiljadu njih je deportovala, uglavnom u Rumuniju i Bugarsku, uz obrazloženje da su prekršili zakon jer su u Francuskoj ostali duže od 3 meseca a nemaju zaposlenje.

Na samitu je inače trebalo da se razgovara o tome kako da Evropska unija igra značajniju ulogu na međunarodnoj sceni.

Unija, kako se često može čuti u Briselu, čini petinu svetske ekonomije, ali u svetskoj politici njen uticaj nije proporcionalan njenoj ekonomskoj snazi.

Lisabonski ugovor koji je pre nekoliko meseci stupio na snagu Evropskoj uniji bi trebalo da omogući da igra značajniju ulogu u svetskoj politici, i na samitu je trebalo da bude reči o najboljem načinu da se to i postigne.

Glavna tačka dnevnog reda je međutim ostala potpuno u senci spora oko deportovanja Roma.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner