Хроника

BBC: Самит ЕУ 'набијен тестостероном'

Штампа
петак, 17. септембар 2010.

Самит Европске уније који је у четвртак одржан у Бриселу претворио се у жестоку полемику око депортације румунских и бугарских Рома из Француске.

Дипломатски извори кажу да је за време радног ручка међу премијерима и председницима 27 земаља уније избила жучна расправа у којој је француски председник Никола Саркози викао на председника Европске комисије Жозеа Мануела Бароса.

Званични Париз је разбеснела недавна изјава европског комесара за правосуђе Вивиен Рединг, која је затварање дивљих ромских насеља у Француској и депортовање Рома у Румунију и Бугарску назвала срамотом и додала да се надала да тако нешто неће бити виђено у Европи после Другог светског рата.

Саркози је након самита у сусрету са новинарима негирао да се расправљао са Баросом, али су неки од других учесника самита потврдили да је тако било.

Париз и комисија остају на супротним позицијама

Премијер Луксембурга Жан Клод Јункер описао је сцену као "набијену тестостероном", док је бугарски премијер Бојко Борисов оценио да је било "жестоко".

Баросо је, према дипломатским изворима, у расправи са Саркозијем бранио овлашћења Европске комисије чији је један од кључних задатака да надгледа примену европских правила која гарантују слободу кретања грађана на територији уније.

Саркози је пак оштро критиковао Вивиен Рединг, рекавши да је она шокирала и дубоко повредила Французе када је слање Рома у Румунију и Бугарску упоредила са депортовањем Јевреја у време Другог светског рата.

"Европски партнери не могу једни о другима тако да говоре, као шеф државе морао сам да подсетим на чињенице и да браним Француску", рекао је Саркози на конференцији за новинаре по окончању самита.

Жозе Мануел Баросо је пак подсетио да је комесар Вивиен Рединг већ изразила жаљење због неких јаких речи које је употребила када је критиковала Француску, али и да је током самита указао да се људско достојанство мора поштовати.

Један од BBCјевих извештача са самита примећује да спор између Француске и Европске комисије - која је извршно тело Европске уније - по свему судећи није завршен.

Са једне стране Саркози је саопштио да његова влада намерава да настави да затвара дивља ромска насеља и да депортује Роме у Румунију и Бугарску, са друге Европска комисија остаје при ставу да потези Париза представљају дискриминацију према Ромима и прети да покрене поступак против Француске пред Европским судом правде у Луксембургу.

Немачко-француски непосразум

На крају самита је дошло и до озбиљног неспоразума између Саркозија и немачког канцелара Ангеле Меркел.

Француски председник је новинарима рекао да га је госпођа Меркел обавестила да и Немачка намерава да почне да затвара дивља ромска насеља, али је портпарол немачког канцелара демантовао да је она током самита уопште поменула таква насеља у Немачкој.

Француске власти су последњих недеља затвориле око 200 дивљих насеља у којима су у нехигијенским условима углАвном живели Роми и око хиљаду њих је депортовала, углавном у Румунију и Бугарску, уз образложење да су прекршили закон јер су у Француској остали дуже од 3 месеца а немају запослење.

На самиту је иначе требало да се разговара о томе како да Европска унија игра значајнију улогу на међународној сцени.

Унија, како се често може чути у Бриселу, чини петину светске економије, али у светској политици њен утицај није пропорционалан њеној економској снази.

Лисабонски уговор који је пре неколико месеци ступио на снагу Европској унији би требало да омогући да игра значајнију улогу у светској политици, и на самиту је требало да буде речи о најбољем начину да се то и постигне.

Главна тачка дневног реда је међутим остала потпуно у сенци спора око депортовања Рома.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]