петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Предлог да се ЕК наложи да изради "мишљење" о спремности Србије за добијање статуса кандидата
Хроника

BBC: Предлог да се ЕК наложи да изради "мишљење" о спремности Србије за добијање статуса кандидата

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. септембар 2010.

Како за BBC из Брисела јавља Драган Благојевић, у понедељак ће у Бриселу шефовима дипломатија Европске уније бити предложено да се Европској комисији наложи да изради "мишљење" о спремности Србије за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.

Прилично је неизвесно да ли ће то прихватити сви европски партнери, а пре свега Холандија.

Словеначки министар иностраних послова Самуел Жбогар је овог викенда најавио да ће затражити да се то размотри, мада је допустио да се можда пре у октобру дође до сагласности о таквој одлуци.

Жбогар је предочио да "Европска унија мора послати прави сигнал" Србији после договора и изгласавања заједничке српско-европске резолуције о Косову у УН.

За нове кораке на путу Србије у Европу су се на у суботу завршеном незваничном заседању заложили министри више чланица Уније, укључујући претходно уздржану Немачку, уз став се "јасна опредељеност Србије за Европу мора наградити".

Словеначки министар је рекао да ће у том циљу од председавајућег Европске уније - Белгије, бити затражено да разјасни да ли је за то сада спремна и Холандија, чија влада у оставци обавља само техничке послове, а тражи да оптужени Ратко Младић претходно буде у затвору Хашког суда.

Посебно шефови дипломатија Шпаније, Финске, Белгије, Аустрије, Немачке, Шведске, Италије су такође снажно подвукли да ЕУ сада мора опипљиво показати Србији да потпуно уважава изузетан напор Београда у усаглашавању става с Унијом у Уједињеним нацијама, уз спремност да крене у преговоре с Приштином уз "добре услуге" европске двадесетседморице.

Нарочито шеф шпанске дипломатије Мигел Анхел Моратинос и словеначки министар Жбогар су поручили Холандији да се од ње очекује да такође поради на јединству унутар европске двадесетседморице.

Моратинос је ставио до знања Хагу да очекује "спремност и конструктивност какву су у расправи о резолуцији о Косову у Уједињеним нацијама исказале пет земаља које не признају независност Приштине".

Европски дипломатски извори су BBC-ју пренели да би можда преурањено било очекивати да се већ у понедељак да "зелено светло" за бржи напредак Србије ка Европи.

Мада су напоменули да многи знаци говоре да су Немачка и још неке "моћне чланице Уније потпуно измениле" досадашњи уздржан став према бржем отварању врата Србији, јавља из Брисела Драган Благојевић.

Оптимизам Београда

Званични Београд, извештава за BBC Ђорђе Насковић, са оптимизмом очекује састанак шефова дипломатија Европске уније и нада се зеленом светлу за наставак процеса европских интеграција.

Аналитичари су ипак опрезнији у својим очекивањима, али су сигурни да ће Србија добити позитивне сигнале из Брисела до краја године.

Потпредседник Владе Србије Ивица Дачић оптимиста је пред састанак шефова дипломатија Европске унија и наводи да Србија треба да добије оно што је давно заслужила, а то је да постане члан европске породице држава:

"Очекујемо корак напред ка Европској унији. То у суштини не би требало да има везе са оним што је урађено у Генералној скупштини УН. Али, са друге стране, сигурно је да сви они који од Србије очекују конструктиван прилаз, да би морали све то да имају у виду када доносе овакву врсту одлука у наредном периоду."

И директорка владине канцеларије за европске интеграције Милица Делевић каже да евентуални нови корак Србије ка Унији не треба посматрати као услугу због компромиса који је постигнут са европском двадесетседморицом о резолуцији о Косову у Уједињеним нацијама:

"Није добро било какав напредак у процесу европске интеграције посматрати као трговину зато што, ако га нема, значи да сте аболирали све одговорне зато што евентуално нема реформи и рекли сте да није било ничег да се политички тргује. Ми да је оно што се десило прошле недеље успостављање једног партнерског и конструктивног односа који ствара повољнију политичку климу. У таквој политичкој клими, одлуке које се тичу Србије доживљавају се као нешто неспорно."

Србија је кандидатуру за чланство у Европској унији поднела 22. децембра прошле године.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер