петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Почетак краја косовског проблема?
Хроника

BBC: Почетак краја косовског проблема?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2010.

Заједничка резолуција Србије и ЕУ

Европска унија и Србија су постиле договор о предлогу резолуције о Косову о којем ће се у четвртак расправљати пред Уједињеним нацијама.

Министарство спољних послова Србије у среду после подне Генералној скупштини УН је доставило нови предлог резолуције. Тај предлог је усаглашен са свих 27 чланица ЕУ које су заједно са Србијом предлагачи резолуције.

Високи представник Европске уније Кетрин Ештон је нагласила да усвојени заједнички предлог "представља одраз наше заједничке преданости европској перспективи Србије." Нагласила је и да ће усвајање резолуције у Генералној скупштини УН омогућити, како је рекла, важан почетак дијалога између Београда и Приштине.

Кетрин Ештон је истовремено поздравила саопштење председника Тадића о следећим корацима у Генералној скупштини УН око предлога резолуције о саветодавном мишљењу Међународног суда правде о Косову:

"Тај предлог резолуције ће сада бити резолуција коју је поднело 28 европских земаља. Свих 27 земаља чланица ЕУ и Србија ће бити коспонзори овог предлога резолуције. Ми смо заједно радили са Србијом и тај исход је одраз наше заједничке преданости европској перспективи Србије".

У предлогу резолуције иза којег стоје и Србија и све земље чланице ЕУ, укључујући и оних 5 које нису признале независно Косово, позива се на дијалог Београда и Приштине који ће, како је изјавила Ештон, "бити фактор мира, безбедности и стабилности у региону".

Борис Тадић оцењује да је измењеним предлогом "пронађена формула којом се отвара дијалог, а која не садржи признање Косова ни на који начин".

Странке у Србији су различито реаговале.

Странке владајуће коалиције поздравиле су усаглашавање ставова Београда и Брисела. ЛДП сматра да је овим направљен први корак у одустајању од погрешне политике, а то је уједно и знак одустанка од трајног губитка европске будућности. А у ДСС-у оцењују да је прихватање измена предлога резолуције акт капитулације пред ултиматумима западних сила за одузимање Косова и Метохије. Српска радикална странка саопштила како је Влада Србије одлуку донела мимо Скупштине која јој је наложила да се свуда бори за територијални интегритет.

Почетак краја косовског проблема?

BBC-јев дописник из Београда Марк Лоуен јавља да је Србија пристала да умекша свој предлог резолуције након преговора са ЕУ и измени првобитни текст којим се одбацивала сецесија Косова:

"Ово је значајна промена српске позиције и сигнал да постоји жеља Београда да косовски проблем пре решава кроз дијалог, него дипломатским сукобима. Оригинални предлог резолуције Србија је поднела у јулу као одговор на мишљење Међународног суда правде о томе да Косово једностраним проглашењем независности није прекршило међународно право. У првобитном предлогу српске резолуције било је наведено да једнострана сецесија Косова није прихватљива. Тражени су и разговори по свим отвореним питањима, што је фраза која би подразумевала и будући статус Косова. САД и 22 чланице ЕУ које су признале Косово одбациле су такав текст резолуције и упозориле Београд на сукоб пред УН. Уследио је интезиван притисак европских шефова дипломатија и преговори са Кетрин Ештон после чега се Србија одлучила на компромис. Сада се у предлогу резолуције једноставно позива на дијалог Београда и лидера косовских Албанаца у Приштини. Током недеља преговора Западне земље које подржавају Косово Србији су јасно ставиле до знања да ризикује да буде изолована и да своју кандидатуру за ЕУ доводи у опасност уколико не буде одступила по питању Косова. У Бриселу и другим Западним престоницама многи ће одахнути, јер се чини да је Београд узео у обзир ту поруку и да би ово сада могло да означи почетак краја косовског проблема."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер