субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: ОВК трговала органима косовских Срба
Хроника

BBC: ОВК трговала органима косовских Срба

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. децембар 2010.

Специјални известилац Савета Европе, Дик Марти, дошао је до сазнања која потврђују да су припадници Ослободилачке Војске Косова 1999. и 2000. године организовали илегалну трговину људским органима. Он такође за те криминалне активности терети такозвану Дреничку групу ОВК коју је предводио садашњи премијер Косова Хашим Тачи.

Тај закључак садржан је извештају који је Марти поднео Савету Европе, две и по године након што му је поверено да истражи наводе из књиге бившег хашког тужиоца Карле дел Понте о трговини органима особа које је у заробљеништву држала тадашња ОВК.

Извештај је подељен посланицима из 47 земаља чланица Савета Европе и Марти ће га објавити у четвртак на конференцији за новинаре у Паризу, али је BBC раније дошао до тог документа.

Специјални известилац наводи да је већина жртава трговине органима киднапована после повлачења српских снага са Косова 12. јуна 1999. године и пребачена у тајне затворе под контролом Ослободилачке Војске Косова у Албанији.

"Метак у главу, пре вађења бубрега"

Жртве су, према изјавама сведока, држане углавном у импровизованим затворима - у сеоским кућама и шупама, али је један објеката који су у ту сврху коришћени био специјално направљен и представљао је "пријемно одељење за умешане у организовани криминал повезан са трговином органима".

Тај објекат - који се у извештају описује као импровизована хируршка клиника - налазио се на подручју места Фуше Крује, недалеко од аеродрома у Тирани.

Та локација је, наводи Дик Марти, изабрана јер је била згодна и за брзи транспорт органа за пресађивање и за "посетиоце из иностранства".

У тексту се не прецизира да ли су посетиоци из иностранства заправо пацијенти којима су купљени органи пресађени у Албанији.

Марти позивајући се на изјаве сведока пише да су затвореници за чије су бубреге пронађени купци убијани метком у главу, да су њихова тела одмах након тога пребачена у импровизовану клинику и где су вађени бубрези.

Специјални известилац такође наводи да је интервенција вађена бубрега из тела мртве особе релативно једноставна и да не захтева софистицирану опрему или препарате као што су анестетици.

Он не наводи колико особа је задесила таква судбина али пише да је за најмање неколико људи утврдио да су тако убијене због својих бубрега.

Жута кућа

Дик Марти описује како су затвореници који ће бити убијени зарад трговине њиховим бубрезима са Косова најпре пребацивани у објекте широм Албаније који су коришћени као импровизовани затвори.

Ти затвореници су добро храњени, било им је дозвољено да спавају и, за разлику од других притвореника, припадници ОВК и њихови сарадници их нису премлаћивали.

Марти потврђује да је као један од таквих затвора служила и такозвана "жута кућа" помињана у ранијим извештајима о трговини органима. Он у извештају ту кућу зове "кућа К" будући да је она власништво породице чије презиме почиње тим словом.

Према Мартијевим сазнањима заробљени цивили - у огромној већини Срби киднаповани на југу Косова - су у тај објекат довођени од јуна 1999. године до јула 2000. године, када је кућу држала ОВК.

Извори из ОВК су му рекли да су у ту жуту кућу - у селу Рипе код града Бурела - довођене и жене и девојке које коришћене за сексуалну експлоатацију.

Мештани села су, наводи Марти, ћутали о активностима ОВК због комбинације претњи и поткупљивања новцем, дрогом, алкохолом и приступом проституткама.

Постоје индиције, стоји у извештају, да су неки од затвореника, укључујући и киднаповане Србе убијени у жутој кући или њеној околини, али тај објекат за већину затвореника није био крајња дестинација него "успутна станица" на путу ка другим сличним објектима.

У некима од тих импровизованих затвора киднаповани цивиле су прегледале особе које су се представљале као лекари и узимали су им узорке крви, што Дик Марти тумачи као знак да су вршени тестови о томе да ли су њихови бубрези погодни за пресађивање потенцијалним купцима

Неки од возача који су камионима и комбијима превозили затворенике између импровизованих затвора сведоче да су људи транспортовани везани за унутрашњост возила и да су чули да су у великим патњама.

Тачијева "Дреничка група"

Дик Марти наводи и да располаже јаким индицијама да су неки од оних који су убијени због трговине органима по свему судећи схватили шта им се спрема и да су током транспорта молили припаднике ОВК да их поштеде и да их "не исецкају на комаде".

"Затвореници су - најкасније у тренутку када су им иглом и шприцом узимани узорци крви и када сих наводни лекари прегледали да виде у каквом су физичком стању - морали да схвате да ће бити третирани као медицинска сировина", закључује Дик Марти.

Специјални известилац Савета Европе одговорност за тајне затворе на територији Албаније приписује такозваној Дреничкој групи ОВК коју је предводио актуелни премијер Косова Хашим Тачи.

Он наводи да су први тајни затвори у Албанији установљени током рата, између априла и јуна 1999. године, и да су у њих са Косова тада пребацивани Албанци које је ОВК сумњичила за колаборацију са Србима, или политички непријатељи ОВК - припадници Демократског Савеза Косова.

Марти тврди да је Дреничка група огрезла у организованом криминалу и пореди је са мафијом.

Такође наводи да му је приступ сведоцима био отежан због традиционалних клановских веза и због концепта части у албанском друштву.

Истовремено оптужује власти у Албанији да нису довољно учиниле да се расветле и истраже збивања из 1999. и 2000. године.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер