субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Михаил Горбачов упозорио НАТО да је војна победа у Авганистану немогућа
Хроника

BBC: Михаил Горбачов упозорио НАТО да је војна победа у Авганистану немогућа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. октобар 2010.

Бивши совјетски лидер Михаил Горбачов је упозорио НАТО да је војна победа немогућа у Авганистану.

Горбачов је био на челу СССР-а кад су совјетски војници повучени из Авганистана 1989-те после десетогодишњег боравка у тадашњем суседу Совјетског Савеза.

Он је оценио говорећи за BBC, да је помоћ обнови земље највише што у Авганистану може да се уради.

Горбачов данас каже да нема смисла надати се да ће НАТО победити талибане.

"У Авганистану је немогуће победити. Обама је у праву када планира да почне да повлачи америчке снаге из Авганистана, иако ће то бити тешко. Када смо ми повукли совјестке снаге из Авагнистана разговарали смо са разним странама које су имале утицаја у тој земљи - са Ираном, Пакистаном, Индијом, и наравно са Америком. Надали смо се да ће Америка поштовати договор који смо постигли - да ће Авганистан бити неутрална демократска земља која ће имати добре односе са суседима. Американци су рекли да то подржавају, али су у исто време обучавали екстремисте, исте оне који данас тероришу људе и у Авганистану и у Пакистану. Зато ће Америци бити тешко да се извуче из те ситуације. Али шта је алтернатива? Нови Вијетнам? Слање пола милиона војника? То не би успело", уверен је Михајл Горбачов.

Наговештавају ли оцене које је Горбачов изнео да се Руси на неки начин враћају у Авганистан, -- земљу из које су се повукли 1989. признавши пораз у сукобу са муџахединима којима су, тада, помагали Американци.

Русија прискаче у помоћ?

Британски медији у среду опширно разматрају могућности да се Русија спрема да помогне Западу у настојањима да изадје на крај са талибанима у Авганистану и стабилизује ту земљу.

Дипломатски изори на које се позива лондонска штампа кажу да ће то бити саопштено следећег месеца у Лисабону, током самита НАТОа на којем ће учествовати и руски председник Дмитриј Медведев.

Руски војни инструктори у Авганистану?

Москва ће наводно обезбедити хеликоптере за авганистанску војсну и укључиће се у њихову обуку.

Русија ће такодје НАТОу омогућити да у већој мери него до сада преко руске територије снабдева стране трупе у Авганистану.

ББЦјев војно-политичк коментатор каже медјутум да Руси још од раније помажу Западу и Авганистану и да није реч о некој радикалној промени.

Прослава 80-тог рођендана у добротворне сврхе

Горбачов је оцене о стрању у Авганистану изнео у ексклузивном разговору за ББЦ, у којем је најавио и да ће следеће године прославити свој 80-ти родјендан и обележити 20 година од распада Совјетског савеза.

За родјендан ће каже организовати концерт, али не у Москви него овде у Лондону.

"Биће то велики концерт. Циљ ми је да се прикупи новац за лечење деце оболеле од леукемије. Карте за концерт ће бити врло скупе. Али и лечење деце оболеле од леукемије је јако скупо. Само богати могу да плате то лечење, онима који нису богати је потребна наша подршка. Дакле циљ ми је да прикупимо што више новца", објаснио је Горбачов своје рођенданске планове.

Колико је Горбачов поштован у Русији?

Циници би рекли да на концерту у част његовог родјендана не би било пуно гостију да га организује у Москви.

Велики број Руса Горбачова и дан данас криви за распад Совјетског савеза након колапса комунизма. Како он одговара на такве критике?

"Неки би да сву кривицу за распад Совјетског савеза припишу мени. Али то не одговара истини. До последњег тренутка сам се борио за опстанак Совјетског савеза. Хтео сам да то буде нова демократска федерација са јаком централном владом. Борис Јељцин је радио на растурању Совјетског савеза, након што је постао председник Русије. И он је радио иза наших ледја да то и оствари. Направили смо политичку грешку. Требало је да уклонимо Бориса Јељцина када смо схватили шта ради. Али нисмо",сматра последњи лидер СССР-а две деценије после распрада земље.

Демократија у Русији "под знаком питања"

BBC је питао Михајла Горбачова и како види стање у данашњој Русији?

"Забринут сам, нећу то скривати. Ми смо прешли тек пола пута од тоталитарног режима ка демократији и слободи. И та борба још увек траје. У Русији и даље има пуно људи који се плаше демократије и који прижељкују тоталитаризам. Демократија се суочава са проблемима. Градјани на пример више не могу да бирају руководиоце руских региона. Њих поставља влада у Москви. Владајућа странка, Јединствена Русија и њен лидер Владимир Путин чине све да доведу у питање демократију како би остали на власти", упозорио је Михајл Горбачов говорећи за BBC.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер