петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Кина на путу да постане друга привреда на свету
Хроника

BBC: Кина на путу да постане друга привреда на свету

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јануар 2010.

Појавили су се нови наговештаји да се светска привреда полако оправља од највеће рецесије у последњих неколико деценија.

Један од тих наговештаја стиже из Кине, чија је привреда крајем прошле године забележила већу стопу раста од очекиване.

У Пекингу су саопштени статистички подаци по којима је кинески бруто друштвени производ у последњем тромесечју 2009. растао темпом од преко 10 одсто на годишњем нивоу. То значи да је кинеска привреда је у прошлој години порасла за 8,7 одсто, док је бруто друштвени производ у већини света опадао.

Већина посматрача такве резултате описује као импресивне, чак и ако се узме у обзир да кинески статистички подаци нису увек до краја поуздани.

Стивен Мор је економски коментатор вашингтонског листа Вол Стрит џурнал:

"Морам да признам да сам као економиста врло изненађен да кинеској привреди иде толико добро. Највећи део кинеског извоза одлази у земље попут Америке, које су у рецесији па потрошачи не троше пуно новца. Дакле, ово су импресивни резултати. Економисти ће морати да проуче како је Кини ово пошло за руком. Да сте ме пре две године питали да ли је ово могуће, одговорио бих да није могуће да Кина бележи привредни раст од 10 одсто док је Америка и даље у рецесији. Мислим да је кључно било то што је кинеска влада повећала потрошњу како би стимулисала привреду. Влада је значајне суме новца инвестирала у инфраструктуру и у изградњу станова. Кинеском расту свакако нису допринели потрошачи у развијеним земљама који не троше пуно новца."

Жиаобинг Ванг, професор економије на Универзитету у Манчестеру на северу Енглеске, слаже се да су мере владе у Пекингу, попут повећаних улагања у инфраструктуру, погурале кинеску привреду, која је крајем 2008. године и почетком 2009. и те како осећала чињеницу да су њена извозна тржишта у кризи.

Најновији подаци о убрзаном расту потврђују да је Кина на путу да престигне Јапан и постане највећа привреда у Азији и друга на свету, одмах после Америке.

Професор Жиаобинг, међутим, каже да то не значи да се једнако брзо побољшава и животни стандард Кинеза:

"Свакодневни живот људи у Кини се значајно побољшава. Али ако питате Кинезе, они ће вам вероватно рећи да не осећају велико побољшање. То је зато што пораст бруто друштвеног производа не мора да значи да расту и плате запослених. Оно што се дешава у Кини је да расте јаз између богатих и сиромашних и јаз између градског и сеоског становништва. У Кини и даље имате око 200 милиона људи, посебно у руралним деловима земље, који преживљавају са мање од једног долара и 25 центи дневно. То, другим речима, значи да живе у крајњем сиромаштву."

Каква год да је расподела богатства у Кини, убрзани раст кинеске привреде би требало да буде добра вест за остатак света, који се, неко брже, неко спорије, извлачи из рецесије.

Ако се кинеска привредна машинерија поново захуктава, онда то значи да ће Кина више увозити из остатка света и подстаћи раст других привреда.

Светска банка предвиђа да ће ова година за глобалну привреду бити боља од прошле. У њеној најновијој анализи предвиђа се да ће глобални бруто друштвени производ у 2010. порасти за 2,7 одсто.

Но, поставља се питање шта ће бити када владе широм света престану да примењују мере којима су стимулисале привреде у последњих годину дана.

Ендрју Бурнс је један од аутора извештаја Светске банке:

"То је један од великих изазова пред владама - како да повуку фискалне мере којима су стимулисале привреде. Тај стимулус је играо кључну улогу у подстицању економског опоравка у другој половини 2009. године. Ефекат јавне потрошње ће, међутим, почети да слаби у овој години. Велико је питање да ли ће, када владе почну да смањују јавну потрошњу, приватни сектор почети да троши и инвестира више и да се тако настави привредни опоравак, или ћемо се вратити у рецесију. Ми у Светској банци се надамо да ће се привредни раст наставити, али претпостављамо да ће бити успорен."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер