среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Како је усвојена резолуција о Косову
Хроника

BBC: Како је усвојена резолуција о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. септембар 2010.

Генерална скупштина УН усвојила је акламацијом, без гласања, резолуцију о Косову коју је поднела Србија. Резолуција позива на дијалог Београда и Приштине.

Извештачи са Ист ривера указују да је овај документ који, по њима, представља прекретницу будући да позива на дијалог Београда и Приштине усвојен тек после превазилажења спора управо те две стране који је избио у самом здању светске организације. Непуна два и по сата се у Генералној скупштини Уједињених нација чуо само жамор присутних делегата.

Почетак седнице је каснио тачно толико, јер су представници Србије у холу зграде видели председника, премијера и шефа дипломатије Косова Фатмира Сејдијуа, Хашима Тачија и Скендера Хисенија.

Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић се побунио и рекао да поменути нису представници суверене државе и да сходно томе не би требао да присуствују седници. Шеф српске дипломатије Вук Јеремић затражио је да се објасни зашто су Хашим Тачи, Скендер Хисени и Фатмир Сејдију у сали.

Уследило је подуже преговарање и тражење решења како би резолуција могла да буде усвојена. Какво је решење нађено било је јасно после Али Трекијевог одговора да је делегација из Приштине ту као гост Француске, Британије, Немачке, Италије и Сједињених Држава.

Јеремић је, потом, образложио резолуцију коју је поднела Србија и чији су, коспонзори, како је објаснио, двадесет седам чланица Европске уније од којих су неке признале једнострано проглашење косовске независности док друге, како се Јеремић изразио, и даље поштују територијални интегритет Србије:

"И поред тога, нађен је заједнички именитељ којим је осигурано да резолуција, суштински, буде статусно неутрални документ. Република Србија не признаје нити ће признати једнострано донету декларацију о независности Косова. Моје присуство, као министра спољних послова Србије, показује важност коју моја земља придаје овом питању. Резолуција признаје садржај мишљења Суда и поздравља спремност Европске уније да олакша дијалог између две стране који би допринео стабилности и побољшању живота људи на терену", изјавио је Јеремић.

Шеф српске дипломатије је изразио и наду да ће усвајањем резолуције коју Србија подноси, бити створена атмосфера погодна за постизање свеобухватног мировног споразума између Срба и Албанаца оствареног путем дијалога вођеног у доброј вери.

Само је такав приступ у стању да створи легитиман и одржив резултат у складу са фундаменталним начелима Уједињених нација.

Србија, додао је шеф њене дипломатије, сматра да ова резолуција заслужује пуну подшрку Генералне скупштине коју је позвао да предложени текст усвоји акламацијом. Но, поручио је присутнима Вук Јеремић:

"Немојте сумњати да одлучност Србије, шта год да се деси, неће пресахнути. Нећемо се уморити јер не смемо да доживимо неуспех. Иако су и даље пред нама озбиљни изазови, озбиљне су и снаге којима располажемо. Гледамо у будћност уверени у исправност нашег става".

Генерална скупштина Уједињених нација потом је једногласно односно акламацијом, усвојила резолуцију о Косову након чега су се огласили и дипломатски представници више земаља.

Представница САД изразила је пуну подршку усвојеној резолуцији, поновила став Вашингтона да је Косово јединствен случај и никако преседан:

"Ова резолуција у складу је са снажном подршком коју Сједињене Државе пружају независности Косова и његовом територијалном интегритету и суверенитету. Сада је дошло време да цео регион крене напред а Србија и Косово да покрену нову фазу у међусобним односима, усмерену на заједничку будућност унутар Европске уније".

Представник Турске, још једне од земаља које су признале независно Косово, је изразио уважавање за кораке које је Србија предузела подносећи овакву резолуцију.

"Србија је важан играч и партнер у региону када је реч о решавању суштинских питаја и обезбеђивању трајног мира и стабилности на Балкану", рекао је турски дипломата на Ист риверу, наглашавајући важност предстојећег дијалога Београда и Приштине, као јединог одрживог пута за постизање обостраног разумевања.

Своје виђење улоге Србије имао је и дипломатски представник Албаније:

"Драго нам је што је Република Србија одлучила да повуче претходни контроверзни и деструктивни текст резолуције који би само сузио циљеве Генералне скупштине и нашкодио међународној консолидацији Републике Косово", изјавио је албански дипломата у УН.

И док је Албанија одала признање Европској унији што је, са другим земљама које су признале Косово, привела Србију разумнијој позицији оличеној у подношењу нове резолуције, други су наглашавали да су Уједињене нације ипак старије.

Представник Русије у Генералној скупштини Уједињених нација нагласио је да начелни став његове земље по питању Косова остаје непромењен:

"Русија је чврсто уверена да резолцуија 1244 у потпуности важи и даље и да је још увек обавезујућа за све као међународноправна основа за решавање проблема Косова. А Савету безбедности Уједињених нација и даље припада водећа улога у налажењу решења за косовски проблем", рекао је руски дипломата.

Кина је, пак, нагласила да и даље сматра да је за решавање косовског питања најбоље решења то да заинтересоване стране путем дијалога дошу до обострано прихватљивог решења и то у оквирима релевантних резолуција Савета безбедности светске организације.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер