субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Ђукановићева банка кредитирала Станка Суботића и Дарка Шарића
Хроника

BBC: Ђукановићева банка кредитирала Станка Суботића и Дарка Шарића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. мај 2012.

У Црној Гори постоји политичка и финансијска корупција, у коју су умешани Мило Ђукановић и његови сарадници и пословни пријатељи, као што је Станко Суботић Цане, али и одбегли мафијашки бос Дарко Шарић, пише Би-Би-Си (BBC), преносе подгоричке Вијести.

Би-Би-Си у сижеу специјалне емисије емитоване поводом текстова Мреже за извештавање о корупцији и организованом криминалу (OCCRP), наводи да је Црна Гора званични кандидат за придруживање Европској унији и преговори треба да почну у јуну, "упркос забринутости у вези са наводима о политичкој и финансијској корупцији".

Британски јавни сервис примећује да је забринутост довела до тога да се земља окарактерише недавно као "мафијашка држава", иако је влада то одбацила као неосновано.

Бившег премијера Мила Ђукановића, који је и даље председник владајуће партије у земљи (ДПС), испитивала је италијанска јединица за борбу против мафије у вези са оптужбама да је повезан са шверцом цигарета, који је ишао преко Црне Горе, а на основу чега је, сумња се, зарађено преко милијарду долара. Оптужбе су одбачене 2009. године, јер је Ђукановић као шеф државе уживао дипломатски имунитет, наводи Би-Би-Си.

У тексту се даље наводе документи до којих су дошли британски новинари, који само повећавају забринутост у вези са човеком кога још описују и као "оца црногорске нације".

Ревизија, који су радили ревизори компаније "Прајс Вотерхаус" из 2010, довела је до много питања у вези са Првом банком, која је под контролом породице Ђукановић.

Ревизија указује на то да је већина новца на рачуну банке дошла из државних фондова, док су две трећине додељених кредита добили Ђукановић и његови блиски сарадници, наводи се у тексту.

Новинарка из мреже OCCRP Миранда Петрућић рекла је да Ђукановићи и њихови сарадници "користе банку као банкомат, предиван извор кеша". У тексту се цитира и Вања Ћаловић која каже да "свако затвара очи пред чињеницом да су држава и сви делови власти повезани са организованим криминалом".

Аутори текста констатују да је Ђукановић, као црногорски премијер, током ратова на Балкану деведесетих година, "наредио напад на хрватски град Дубровник, као и да је Црна Гора, која има само 670.000 становника, била савезник Срба, које је тада водио Слободан Милошевић".

"Свако затвара очи пред чињеницом да су држава и сви делови власти повезани са организованим криминалом", изјавила је Вања Ћаловић.

Британски новинари истичу да је 2009. године фирма "Прајс Вотерхаус" ангажована да контролише Прву банку, али да "нацрт извештаја никада није објављен".

Међутим, Би-Би-Си је видео документ, а према списима, ревизори су утврдили да су највеће кредите подизали они који су повезани са Ђукановићима. Истрага OCCRP-а показала је да су зајмови укључивали и компаније повезане са Станком Суботићем, који је оптужен од стране Италије, такође за шверц цигарета, али и компаније Дарка Шарића, одбеглог нарко-боса.

Иако су британски новинари покушали да контактирају Ђукановића и Прву банку, како би од њих узели изјаве у вези са оптужбама на њихов рачун – одговора није било.

После кризе у Грчкој, постоје сумње да у црногорским финансијама нема јавности.

Утицајни амерички магазин Форин аферс описао је раније Црну Гору као "мафијашку државу", због чега се влада Црне Горе жалила у писму упућеном магазину.

Ту оптужбу је за Би-Би-Си објаснила новинарка Милка Тадић из Монитора.

"Ако имате бившег премијера оптуженог за шверц и дружење за мафијашима, како можете да кажете да нисмо мафијашка држава", пита се Милка Тадић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер