петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Да ли је америчка Декларација о независности легална?
Хроника

BBC: Да ли је америчка Декларација о независности легална?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. октобар 2011.

Амерички и британски правници расправљали су недавно у Филаделфији, колевци америчке независности, о легалности америчких фундаменталних докумената.

Дебата је, заправо, вођена о томе шта је Томас Џеферсон мислио да чини када је написао Декларацију о независности коју је потписало 13 тадашњих британских колонија у Новом свету, чиме су прогласиле своју независност.

Декларација, потврђена 4. јула 1776. године на другом континенталном конгресу у Филаделфији, представљала је дах слободе, позив на рат и оснивање новог царства.
Али, уједно је била и потпуно нелегална, барем тако тврде британски правници који су учествовали у овој занимљивој дебати која је требало да пружи одговор на питање да ли су амерички колонисти имали легалну основу да прогласе сецесију, пренео је Би-Би-Си (ББЦ).

За америчке правнике, одговор је једноставан: "Енглези су искористили властиту Декларацију о праву приликом збацивања са престола краља Џејмса ИИ, акт који се сматра потпуно легалним и оправданим".

За Британце, међутим, сецесија не може да буде легалан и исправан начин решавања спорова.

"Шта ако Тексас сутра одлучи да се отцепи од Уније? Линколн се успротивио сецесији и био је у праву", истакли су они, наводећи да је декларација представљала акт издаје.

Ни тада, као ни данас, није постојао легални принцип који би групи грађана дозволио да успостави сопствене законе по свом нахођењу. Декларација је, с тога, морала да се позове на "природно право", једну недефинисану концепцију, сматрају они, додавши да су притужбе изнете у декларацији биле превише тривијалне да би оправдале сецесију.

За Американце, легалност декларације је неспорна.

Позивајући се на основне принципе "природног права", они истичу да се власт може одржати само уз пристанак народа који суочен са тиранијом више није дужан да јој се подвргава.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер