субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Британско-француски војни 'брак из рачуна'
Хроника

BBC: Британско-француски војни 'брак из рачуна'

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. новембар 2010.

Две највеће војне силе у Европи - Британија и Француска, у уторак ће у Лондону потписати споразуме којима ће се између њихових оружаних снага успоставити ниво сарадње без преседана. Премијер Камерон тврди да суверенитет није угрожен.

Државни буџети у обе земље су у дебелом минусу, па су обе владе приморане да штеде.

То, између осталог, подразумева и смањење издвајања за војску.

Ни Париз ни Лондон међутим не желе да ослабе своје капацитете да, ако треба и војно, делују на светској сцени. Излаз су изгледа нашли у, условно речено, браку из рачуна.

Заборављене старе ране

У британском парламенту у понедејлак су изнета сећања на историју британско-француских односа, који су у минулим вековима не ретко били прилично крвави.

Један од посланика објавио да је опростио Французима што су одрубили главу његовом далеком претку у поморској битци код Трафалгара. Он се, иначе, јавио за реч како би подржао споразуме које ће премијер Камерон потписати са француским председником Саркозијем.

Британци и Французи једни против других нису ратовали још од прве половине XIX века. У новијој историји су, наравно, савезници иако са повременим епизодама благог супарништва.

Данас две земље, међутим, чине корак ка повезивању својих оружаних
снага.

Све тешња сарадња

Потписаће, као што објашњава BBC-јев спољнополитички коментатор Џонатан Маркус, два споразума о још тешњој сарадњи:

"Први споразум предвиђа сарадњу у области одбране. Биће, на пример, формиране заједничке експедиционе снаге. Француски и британски војници неће бити стационирани на једном месту, већ ће обе земље издвојити војнике који заједно, као једна јединица, могу у врло кратком року да буду послати у неко кризно жариште. Француска и Британија ће такође делити своје носаче авиона и сарађиваће у производњи и набавци војне опреме као и у обуци припадника својих оружаних снага. Други споразум говори о тесној сарадњи у одржавању нуклеарних арсенала двеју земаља. И Француска и Британија су се обавезале да неће тестирати своје нуклеарно оружје. Зато ће бити формирана два центра, један у Британији, један у Француској, у којима ће научници из обе земље моћи да контролишу стање нуклеарних арсенала. Тиме што ће делити опрему за тестирање две земље ће уштедети велике суме новца."

Британија се не одриче суверенитета

Британски премијер Камерон у парламенту је инсистирао да партнерство са Француском не значи да се Британија одриче дела свог суверенитета.

Напротив, обе земље задржавају право да саме војно интервенишу.

Споразумима које ће потписати само успостављају сарадњу која је у обостраном интересу, каже Камерон:

"Британија и Француска заиста имају заједнички интерес. Наше оружане снаге су сличне по величини и по структури. Обе земље имају нуклеарно оружје. И такође обе земље желе да побољшају своје суверене војне капацитете а да при том за то издвоје што мање новца. Има пуно области у којима можемо да сарађујемо и да повећамо своје војне капацитете, а да при том уштедимо."

Сарадња резултат економских проблема

Две владе су у тешњу војну сарадњу гурнула тешка економска времена и потреба да се штеди, али за њихове оружане снаге то неће бити велика промена.

Британци и Французи већ сарађују већ дуже време, каже за BBC британски генерал-мајор у пензији Тим Крос, који је између осталог служио и у мировним мисијама на простору бивше Југославије:

"Сарађивали смо 1991. године, у првом заливском рату, после ирачке инвазије на Кувајт. Французи су тада у рат против Ирака послали велики контингент. Такође смо тесно сарађивали на Балкану. Ја лично сам као представник британске војске две године провео у Паризу где смо радили на набавци оружја и увек сам имао утисак да се ми и Французи добро слажемо. Мислим да су споразуми о сарадњи врло позитивни."

Генерал-мајор Крос ипак признаје да постоје и практичне препреке за сарадњу, на пример питање језика:

"Било је занмљиво на Балкану - на пример у француском сектору наредбе команданта у Сарајеву су биле издате на енглеском, па су онда превођене на француски, па на шпански. Када имате толико превођења прети опасност да дође до неразумевања. Али не желим да те изазове гурам у први план. Ја сам на пример сарађивао са Французима иако сам у школи два пута пао на испиту из француског језика. Човек се на крају навикне да ради са људима око себе."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер