Početna strana > Hronika > BBC: Boris Tadić u Njujorku razgovara o Kosovu
Hronika

BBC: Boris Tadić u Njujorku razgovara o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. septembar 2010.

Predsednik Srbije Boris Tadić boravi ove nedelje u Njujorku gde će u subotu govoriti na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Predsednik Srbije se u utorak pre podne po lokalnom vremenu sastaje i sa generalnim sekretarom UN-a Ban ki Munom, a za popodne je predviđen susret sa predsednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barosom.

Prema najavama, tokom oba ova susreta dominiraće pitanje Kosova.

Predsednik Tadić za četvrtak ima zakazan i susret sa Visokim predstavnikom Evropske unije Ketrin Ešton koja nastoji da isposluje što skoriji početak dijaloga Beograda i Prištine.

U tom konteksu ona se već u ponedeljak uveče, u Njujorku, sastala sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem.

On je posle sastanka ponovio spremnost za razgovore sa Srbijom o, kako je rekao, pitanjima međudržavne saradnje - ali istovremeno još jednom odbacio svaku mogućnost razgovora o statusu Kosova.

Predsednik Tadić će u narednih nekoliko dana imati i brojne bilateralne susrete, uključujući sastanke sa generalanim sekretarom NATO-a Andersom Fog Rasmusenom, predsednicima Turske, Kipra, Slovačke i još nekoliko zemalja članica Evroske unije.

Sa EU o "modalitetu" dijaloga i "pridruživanju" Srbije

Svakako najzanimljiviji sastanak za javnost u Srbiji biće u četvrtak sa visokom predstavnicom Evropske unije za spoljne poslove Ketrin Ešton.

Kako se očekuje, na tom sastanku razgovaraće se u modalitetima budućih pregovora Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU, kako je to predviđeno nedavno usvojenom rezolucijom Generalne skupštine UN.

U izjavi za medije u Srbiji, predsednik Tadić je po dolasku u Njujork ukazao da je suviše rano da se spekuliše o tome kakav bi mogao da bude modalitet razgovora između Beograda i Prištine.

"Veoma je važno da se definiše format tog dijaloga, da se definišu osnovne teme i ovo će biti prvi sastanak sa Ketrin Ešton gde ćemo razgovarati i ovom pitanju", rekao je predsednik Tadić prisutnim novinarima.

Predsednik Srbije je dodao da to neće biti jedina tema razgovora sa Eštonovom, nego će, kako je dodao, na dnevnom redu biti i proces pridruživanja Srbije EU.

"To će biti nastavak našeg dijaloga, imajući u vidu poslednji Briselski susret nakon kojeg smo se saglasili o tome da 27 evropskih zemalja, zajedno sa Srbijom, podenese rezoluciju nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde, u kojoj su svi sačuvali osnovne elemente vlastite politike, ali istovremeno definisali jedan proces koji treba da reši mnoga otvorena pitanja koja danas postoje na Kosovu i Metohiji, koji treba da reše pitanja života ljudi ali koji treba da smanji rizike od novih konflikata i reši na neki način istorijski konflikt između Srba i Albanaca", naglasio je predsednik Srbije.

Agencijski izveštaji iz Brisela govore da je Ketrin Ešton optimista u pogledu dijaloga Beograda i Prištine.

Tako agencija Beta, pozivajući se na diplomatske izvore, javlja da plan dijaloga još nije utvrđen ali je izvesno da zvaničnih pregovora o statusu ne može biti, iako će "tehnička pitanja sama po sebi zadrti u dimenzije statusa".

Tačijev kabinet o razgovorima sa Eštonovom

Eštonova se u ponedeljak uveče sastala sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem, i - kako je saopšteno iz kabineta kosovskog premijera - visoko ocenila spremnost vlade Kosova da sarađuje sa Srbijom.

"Baronica Ešton je ovom prilikom pohvalila spremnost Vlade Republike Kosova i premijera Tačija da razgovaraju sa Vladom Republike Srbije o pitanjima međudržavne saradnje. Ovaj pristup u interesu svih otvara razvojnu perspektivu regiona", naglašava se u saopštenju Tačijevog kabineta.

Nakon razgvora sa Ketrin Ešton, premijer Tači je istakao da su kosovska vlada i sve institucije otvoreni za razgovore sa Srbijom "o temama od posebnog interesa za sve građane Kosova".

"Međutim, mi nikada i ni na koji način nećemo razgovarati o pitanjima koja se odnose na naše unutrašnje uređenje. Pitanje statusa Kosova je okončano 17. februara 2008. godine proglašavanjem Kosova nezavisnom i suverenom državom, na osnovu predloga Martija Ahtisarija. Ta realnost je potvrđena i mišljenjem Međunarodnog suda pravde i rezolucijom UN", rekao je Hašim Tači novinarima u Njujorku.

(BBC)