среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Борис Тадић у Њујорку разговара о Косову
Хроника

BBC: Борис Тадић у Њујорку разговара о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. септембар 2010.

Председник Србије Борис Тадић борави ове недеље у Њујорку где ће у суботу говорити на Генералној скупштини Уједињених нација.

Председник Србије се у уторак пре подне по локалном времену састаје и са генералним секретаром УН-а Бан ки Муном, а за поподне је предвиђен сусрет са председником Европске комисије Жозеом Мануелом Баросом.

Према најавама, током оба ова сусрета доминираће питање Косова.

Председник Тадић за четвртак има заказан и сусрет са Високим представником Европске уније Кетрин Ештон која настоји да испослује што скорији почетак дијалога Београда и Приштине.

У том контексу она се већ у понедељак увече, у Њујорку, састала са косовским премијером Хашимом Тачијем.

Он је после састанка поновио спремност за разговоре са Србијом о, како је рекао, питањима међудржавне сарадње - али истовремено још једном одбацио сваку могућност разговора о статусу Косова.

Председник Тадић ће у наредних неколико дана имати и бројне билатералне сусрете, укључујући састанке са генераланим секретаром НАТО-а Андерсом Фог Расмусеном, председницима Турске, Кипра, Словачке и још неколико земаља чланица Евроске уније.

Са ЕУ о "модалитету" дијалога и "придруживању" Србије

Свакако најзанимљивији састанак за јавност у Србији биће у четвртак са високом представницом Европске уније за спољне послове Кетрин Ештон.

Како се очекује, на том састанку разговараће се у модалитетима будућих преговора Београда и Приштине под покровитељством ЕУ, како је то предвиђено недавно усвојеном резолуцијом Генералне скупштине УН.

У изјави за медије у Србији, председник Тадић је по доласку у Њујорк указао да је сувише рано да се спекулише о томе какав би могао да буде модалитет разговора између Београда и Приштине.

"Веома је важно да се дефинише формат тог дијалога, да се дефинишу основне теме и ово ће бити први састанак са Кетрин Ештон где ћемо разговарати и овом питању", рекао је председник Тадић присутним новинарима.

Председник Србије је додао да то неће бити једина тема разговора са Ештоновом, него ће, како је додао, на дневном реду бити и процес придруживања Србије ЕУ.

"То ће бити наставак нашег дијалога, имајући у виду последњи Бриселски сусрет након којег смо се сагласили о томе да 27 европских земаља, заједно са Србијом, поденесе резолуцију након мишљења Међународног суда правде, у којој су сви сачували основне елементе властите политике, али истовремено дефинисали један процес који треба да реши многа отворена питања која данас постоје на Косову и Метохији, који треба да реше питања живота људи али који треба да смањи ризике од нових конфликата и реши на неки начин историјски конфликт између Срба и Албанаца", нагласио је председник Србије.

Агенцијски извештаји из Брисела говоре да је Кетрин Ештон оптимиста у погледу дијалога Београда и Приштине.

Тако агенција Бета, позивајући се на дипломатске изворе, јавља да план дијалога још није утврђен али је извесно да званичних преговора о статусу не може бити, иако ће "техничка питања сама по себи задрти у димензије статуса".

Тачијев кабинет о разговорима са Ештоновом

Ештонова се у понедељак увече састала са премијером Косова Хашимом Тачијем, и - како је саопштено из кабинета косовског премијера - високо оценила спремност владе Косова да сарађује са Србијом.

"Бароница Ештон је овом приликом похвалила спремност Владе Републике Косова и премијера Тачија да разговарају са Владом Републике Србије о питањима међудржавне сарадње. Овај приступ у интересу свих отвара развојну перспективу региона", наглашава се у саопштењу Тачијевог кабинета.

Након разгвора са Кетрин Ештон, премијер Тачи је истакао да су косовска влада и све институције отворени за разговоре са Србијом "о темама од посебног интереса за све грађане Косова".

"Међутим, ми никада и ни на који начин нећемо разговарати о питањима која се односе на наше унутрашње уређење. Питање статуса Косова је окончано 17. фебруара 2008. године проглашавањем Косова независном и сувереном државом, на основу предлога Мартија Ахтисарија. Та реалност је потврђена и мишљењем Међународног суда правде и резолуцијом УН", рекао је Хашим Тачи новинарима у Њујорку.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер