петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: 600 милијарди долара за стимулацију привреде САД
Хроника

BBC: 600 милијарди долара за стимулацију привреде САД

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. новембар 2010.
Америчке Федералне резерве планирају да до средине 2011. у посрнулу привреду, путем квантитативног лабављења монетарне политике, убризгају нових 600 милијарди долара.

Централна банка САД, Федералне резерве, представила је план вредан више стотина милијарди долара за подстицање посустале америчке привреде.

Федералне резерве ће, до средине идуће године, у привреду упумпати 600 милијарди долара путем такозваног квантитативног лабављења монетарне политике.

Ово је други покушај Федералних резерви да на овај начин створе привредни раст односно да стварају нови новац како би могле да од финансијских институција купе државне обвезнице.

Стручњаци кажу да се Централна банка САД другим речима обавезала да ће купити још 600 милијарди долара владиних обвезница како би осигурала додатну ликвидност пољуљане привреде.

У Федералним резервама се надају да ће на овај начин утицати на смањење каматних стопа што би требало да води новом позајмљивању новца, јачању потрошње грађана и слабљењу вредности долара.

Дописници међутим указују на страховања да би део свежег новца могао да буде реинвестиран у иностранство те да би оваква политика могла да подстакне инфлацију.

Глас Америке: Финансијски подстицај до 900 милијарди долара за привреду

Aмеричка Централна банка је објавила да ће да "убаци" још 600 милијарди долара на америчко тржиште, у нади да ће то да подстакне успорену националну економију.

Федералне резерве су саопштиле да ће од сада па до јуна 2011, сваког месеца куповати државне обвезнице у вредности од око 75 милијарди долара. За такву политику, названу "квантитативно попуштање", залаже се председник Федералних резерви Бен Бернанки.

Његов циљ је да смањи притисак на дугорочне камате које плаћају компаније и потрошачи и да усмери америчку економију према одрживом расту. Истовремено, то је покушај смањења високе стопе незапослености и одржавања ниских камата у "дужем периоду".

Поред тога, Централна банка је саопштила да ће приходе од отплата претходно продатих обвезница поново да инвестира. Заједно са новим стимулусом, очекује се да ће се укупни економски подстицај повећати на 850 до 900 милијарди долара.

(BBC, VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер