Početna strana > Hronika > Barozo: Hrvatska u EU 1. jula 2013. godine?
Hronika

Barozo: Hrvatska u EU 1. jula 2013. godine?

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. jun 2011.

Brisel, Zagreb - Evropska komisija predložila Savetu ministara EU zatvaranje preostala četiri poglavlja u pregovorima sa Hrvatskom. Datum prijema Hrvatske u EU 1. jul 2013.

Datum prijema Hrvatske je danas u Briselu predložio predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo. Potrebno je da ga prihvati i Savet ministara EU.

"Danas je istorijski dan za Hrvatsku i za EU", izjavio je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo. Hrvatska je pregovore o pristupanju započela 2005. godine.

Kako je saopštila Komisija, Barozo je rekao da je današnja odluka za Hrvatsku "znak i ostatku Jugoistočne Evrope" i dodao da to pokazuje da proširenje funkcioniše, da je EU ozbiljna kada je reč o onome što je obećala i da se strukturne reforme isplate.

"Nadam se zato da je napredak Hrvatske inspiracija za ostale partnere da ojačaju reformske napore i ispune ono na šta su se obavezale, u korist svog naroda", kazao je on.

Barozo je ukazao da je Komisija sa Hrvatskom vodila "teške ali fer" pregovore i osigurala da se svi uslovi, merila i kriterijumi ispune.

"Ta čvrsta posvećenost se isplatila: Hrvatska je sada spremna da krene napred. Proširenje EU zasniva se na kredibilitetu: kredibilitetu zemlje članice u poštovanju kriterijuma i sprovođenju reformi koje se očekuju i kredibilitetu EU u napretku kada se ispune uslovi", kazao je Barozo.

Zadovoljstvo u Hrvatskoj

Šef Sabora Luka Bebić i predsednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s Evropskom unijom Vesna Pusić pozdravili su danas odluku Evropske komisije da predloži zatvaranje i poslednja četiri poglavlja pregovora Hrvatske i EU i preporuči prijem Hrvatske u punopravno članstvo.

Šef sabora podsetio je da je proces pristupanja formalno počeo 2001. godine, pri čemu su pregovori trajali skoro šest godina.

"U procesu je o svim bitnim pitanjima postignut nacionalni konsenzus i to je urodilo rezultatima", rekao je i dodao da je "najvažniji deo posla zaključen ili će se zaključiti danas ili za koji dan".

"Hrvatska ulazi u jednu novu fazu, fazu kad 20 godina od proglašenja svoje nezavisnosti može utvrditi da je put bio težak, da je bio pun problema. Bilo je rata, bilo je poratnih vremena, ali smo prilagodili i naše zakonodavstvo i prilagodili naš ukupni sistem vrednostima EU. To je nešto što se može bez lažne skromnosti proglasiti kao veliko dostignuće mlade hrvatske države u kčemu su učestvovali svi građani", rekao je novinarima Bebić.

"Ne očekujem da će se datum ulaska u članstvo menjati iako ga mora potvrditi savet EU 24. juna", rekla je Pusićeva koja veruje da će "Hrvatska zadovoljiti standarde".

"To bi trebao biti minimum, a ne naš maksimum. Naše ambicije moraju stoga biti puno veće, pre svega u smislu zaštite ljudskih prava", rekla je Pusićeva.

Prethodno je evropska komesarka za pravosuđe Vivijan Reding, rekla da će "Evropska komisija dati zeleno svetlo za ulazak Hrvatske". Ona je kazala i da su uklonjene poslednje prepreke i dodala da pre godinu dana nije verovala da će to biti ostvareno.

Prema agendi EU, Evropska komisija danas dostavlja Savetu EU nacrte pregovaračkih stavova za preostala četiri poglavlja u pregovorima s Hrvatskom- Pravosuđe i osnovna prava, Tržišno takmičenje, Finansijski i budžetski propisi i Ostala pitanja - čime završava svoj deo posla i prepušta zemljama članicama da donesu konačnu odluku o zatvaranju tih poglavlja i zaključenju pregovora.

Pregovarački stav za poglavlje Finansijski i budžetski propisi mora sadržavati ciljani datum za ulazak u EU, a to je 1. jul 2013. godine. U tom se poglavlju takođe definiše koliko će Hrvatska moći da dobije finansijskih sredstava i koliko će morati da uplati u evropski budžet i to do kraja sadašnje Finansijske perspektive, okvirnog sedmogodišnjeg finansijskog plana koji istječe 31. decembra 2013. godine.

U poglavlju Ostala pitanja treba da se, između ostalog, definiše način kontrole sprovođenja hrvatskih obaveza od završetka pregovora do ulaska u punopravno članstvo.

Strane diplomate ne isključuju mogućnost sazivanja pristupne konferencije u periodu nakon samita EU, koji se završava 24. juna, do kraja meseca, kada završava mađarsko predsedništvo ili u prvim danima poljskog predsedništva koje nastupa 1. jula.

U savetu EU već se priprema deklaracija o završetku pregovora s Hrvatskom, koja bi trebala biti prihvaćena na samitu. U odlukama o zaključenju pregovora trebalo bi se definisati mesto i datum potpisivanja ugovora o pristupanju, što se očekuje u drugoj polovini godine, a pre toga, Evropski parlament treba da da pristanak na završetak pregovora.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner