петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барозо: Хрватска у ЕУ 1. јула 2013. године?
Хроника

Барозо: Хрватска у ЕУ 1. јула 2013. године?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јун 2011.

Брисел, Загреб - Европска комисија предложила Савету министара ЕУ затварање преостала четири поглавља у преговорима са Хрватском. Датум пријема Хрватске у ЕУ 1. јул 2013.

Датум пријема Хрватске је данас у Бриселу предложио председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо. Потребно је да га прихвати и Савет министара ЕУ.

"Данас је историјски дан за Хрватску и за ЕУ", изјавио је председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо. Хрватска је преговоре о приступању започела 2005. године.

Како је саопштила Комисија, Барозо је рекао да је данашња одлука за Хрватску "знак и остатку Југоисточне Европе" и додао да то показује да проширење функционише, да је ЕУ озбиљна када је реч о ономе што је обећала и да се структурне реформе исплате.

"Надам се зато да је напредак Хрватске инспирација за остале партнере да ојачају реформске напоре и испуне оно на шта су се обавезале, у корист свог народа", казао је он.

Барозо је указао да је Комисија са Хрватском водила "тешке али фер" преговоре и осигурала да се сви услови, мерила и критеријуми испуне.

"Та чврста посвећеност се исплатила: Хрватска је сада спремна да крене напред. Проширење ЕУ заснива се на кредибилитету: кредибилитету земље чланице у поштовању критеријума и спровођењу реформи које се очекују и кредибилитету ЕУ у напретку када се испуне услови", казао је Барозо.

Задовољство у Хрватској

Шеф Сабора Лука Бебић и председница Националног одбора за праћење преговора с Европском унијом Весна Пусић поздравили су данас одлуку Европске комисије да предложи затварање и последња четири поглавља преговора Хрватске и ЕУ и препоручи пријем Хрватске у пуноправно чланство.

Шеф сабора подсетио је да је процес приступања формално почео 2001. године, при чему су преговори трајали скоро шест година.

"У процесу је о свим битним питањима постигнут национални консензус и то је уродило резултатима", рекао је и додао да је "најважнији део посла закључен или ће се закључити данас или за који дан".

"Хрватска улази у једну нову фазу, фазу кад 20 година од проглашења своје независности може утврдити да је пут био тежак, да је био пун проблема. Било је рата, било је поратних времена, али смо прилагодили и наше законодавство и прилагодили наш укупни систем вредностима ЕУ. То је нешто што се може без лажне скромности прогласити као велико достигнуће младе хрватске државе у кчему су учествовали сви грађани", рекао је новинарима Бебић.

"Не очекујем да ће се датум уласка у чланство мењати иако га мора потврдити савет ЕУ 24. јуна", рекла је Пусићева која верује да ће "Хрватска задовољити стандарде".

"То би требао бити минимум, а не наш максимум. Наше амбиције морају стога бити пуно веће, пре свега у смислу заштите људских права", рекла је Пусићева.

Претходно је европска комесарка за правосуђе Вивијан Рединг, рекла да ће "Европска комисија дати зелено светло за улазак Хрватске". Она је казала и да су уклоњене последње препреке и додала да пре годину дана није веровала да ће то бити остварено.

Према агенди ЕУ, Европска комисија данас доставља Савету ЕУ нацрте преговарачких ставова за преостала четири поглавља у преговорима с Хрватском- Правосуђе и основна права, Тржишно такмичење, Финансијски и буџетски прописи и Остала питања - чиме завршава свој део посла и препушта земљама чланицама да донесу коначну одлуку о затварању тих поглавља и закључењу преговора.

Преговарачки став за поглавље Финансијски и буџетски прописи мора садржавати циљани датум за улазак у ЕУ, а то је 1. јул 2013. године. У том се поглављу такође дефинише колико ће Хрватска моћи да добије финансијских средстава и колико ће морати да уплати у европски буџет и то до краја садашње Финансијске перспективе, оквирног седмогодишњег финансијског плана који истјече 31. децембра 2013. године.

У поглављу Остала питања треба да се, између осталог, дефинише начин контроле спровођења хрватских обавеза од завршетка преговора до уласка у пуноправно чланство.

Стране дипломате не искључују могућност сазивања приступне конференције у периоду након самита ЕУ, који се завршава 24. јуна, до краја месеца, када завршава мађарско председништво или у првим данима пољског председништва које наступа 1. јула.

У савету ЕУ већ се припрема декларација о завршетку преговора с Хрватском, која би требала бити прихваћена на самиту. У одлукама о закључењу преговора требало би се дефинисати место и датум потписивања уговора о приступању, што се очекује у другој половини године, а пре тога, Европски парламент треба да да пристанак на завршетак преговора.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер