петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: „Системска грешка“ америчких обавештајаца
Хроника

Барак Обама: „Системска грешка“ америчких обавештајаца

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2009.

Кругови унутар америчке обавештајне службе имали су информације о Умар Фарук Абдулмуталабу који је оптужен за неуспели терористички напад на авион компаније "Нортвест ерлајнс", саопштио председник Обама.

Амерички председник Барак Обама изјавио је да је дошло до "системског пропуста" у вези са неуспелим нападом на амерички путнички авион који је на Божић летео за Детроит.

Испоставило се да су поједини кругови унутар америчке обавештајне службе (ЦИА), имале информације о дотичном терористи добили још у августу, али да их нису ефикасно проследили нити повезали. 

"Када наша влада има информације о познатом екстремисти, и када те информације не буду подељене и не дође до одговарајућег реаговања, па због тога тај екстремиста успе да уђе у авион са опасним експлозивом који је могао да убије 300 људи, онда је то системски пропуст што је потпуно неприхватљиво", рекао је Обама.

Обама је подсетио да је отац нападача Умара Фарука Абдулмуталаба у новембру посетио америчку амбасаду у Нигерији да би упозорио на екстремистичке ставове свог сина, указавши притом, на његове везе са Ал Каидом у Јемену.

Абдулмуталаб оптужен је у недељу у САД да је покушао да дигне у ваздух авион америчке компаније "Нортвест ерлајнс" у тренутку када се на лету из Амстердама приближавао Детроиту са скоро 300 путника.

Абдулмуталаб је у авиону покушао да специјалном течношћу из шприца активира прокуријумчарени експлозив, али у томе није успео.

Абдулмуталаб је прошао кроз контролне пунктове у Лагосу и Амстердаму, где стандардни детектори за метал нису регистровали његово оружје.

Амерички званичници покушавају да објасне како је успео да уђе у авион за Детоит, и одбацују критике да је њихово реаговање било споро и неадекватно.

У међувремену, регионални огранак Ал Каиде преузео је одговорност за неуспешни напад на амерички путнички авион, као покушај освете за нападе САД на групу људи у Јемену, наведено је у саопштењу објављеном на исламском вебсајту.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер