петак, 24. април 2026.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бањалука: Откривено и освештано Централно спомен-обележје за укупно 25.830 погинулих бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске
Хроника

Бањалука: Откривено и освештано Централно спомен-обележје за укупно 25.830 погинулих бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. јануар 2026.

У Бањалуци је одржана церемонија откривање Централног спомен-обиљежја борцима (1991-1995) на Тргу српских јунака.

Споменик борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату обасјан у бојама заставе Републике Српске 

Поводом 9. јануара, Дана Републике Српске, откривено је и освештано Централно спомен-обиљежје за укупно 25.830 погинулих бораца у Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске.

Спомен-обиљежје освештао је епископ марчански Сава уз саслужење више свештеника Епархије бањалучке.

Епископ марчански Сава рекао је да се данас откривањем Централног спомен-обиљежја данас присјећају жртава погинулих војника и војсковођа који су животе уградили у темеље Републике Српске.

- На најрадоснији хришћански празник - Божић сјећамо се оних који су своје животе положили за Христа, вјеру и идентитет - рекао је епископ Сава у обраћању на откривању Централног спомен-обиљежја у Бањалуци.

Ствараоци и борци створили су Републику Српску - на понос свим нама, рекао је лидер СНСД-а Милорад Додик, на свечаном отварању Централног споменика у Бањалуци.

- Окупили смо се овдје да на овим стубовима исклешемо имена стваралаца Републике Српске, оних који су дали највише, а својим породицама оставили бол, а нама понос на њих. Оно због чега су они погинули данас живи, а то је Република Српска, која је свих ових година од свога формирања водила бригу о породицама погинулих и борачкој популацији - рекао је Додик.

Премијер Српске Саво Минић на церемонији свечаног отварања Централног спомен обиљежја у Бањалуци, истакао је да ли смо свјесни да смо све ове споменике градили на болу и туги, али исто тако на поносу и гордости.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић рекао је да Спомен-обиљежје погинулим борцима ВРС у Бањалуци свједочи херојском чину српског војника кроз историју, посебно у Одбрамбено-отаџбинском рату и симоблише жртву и страдање.

Остојић је истакао да је то свето мјесто Републике Српске, које симболише сваки гроб, сваког јунака који је гинуо кроз историју.

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац истакла је  да је овај споменик живи доказ жеље за слободом и миром за српски народ.

- Свједочимо историјском догађају, споменику који нас је све повезао и ујединио, који је учинио да поносоно стојимо на мјесту гдје ће нас трајно сјећати на погинуле у Обрамбено - отаџбинском рату. Ово је мјесто које ће бити мјесто окупљања на датуме које нас сјећају на тешке дане из наше историје, али и оне на које се поносимо, а један од тих јесте и Дан Републике. Нека нас трајно сјећа на све оне који су уградили највриједније, своје животе у одбрани Републике Српске - поручила је Граорац. 

 Директор Меморијалног центра Републике Српске Денис Бојић истакао је данас у Бањалуци да Централно спомен-обиљежје погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату постоји како би имена хероја била трајно присутна у јавном простору, односно никада заборављена.

- Ако сјећање остане без гласа и објашњења онда временом постане крхко и подложно манипулацији, што се не смије дозволити - рекао је Бојић на откривању Централног спомен-обиљежја поводом Дана Републике.

Градоначелник Драшко Станивуковић поручио је данас у Бањалуци, гдје је откривено и освештано Централно спомен–обиљежје погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату, да је потребна апсолутна слога о најважнијим националним темама.

Станивуковић је у обраћању рекао да је овај споменик подигнут три деценије након јуначке одбране Републике Српске и њеног међународног признања.

- Централно спомен-обиљежје није само споменик борцима који су дали животе, можемо рећи да је зборно мјесто свих наших најузвишенијих идеала - навео је Станивуковић и изразио наду да више неће бити оваквих страдања.

Након откривања спомен-обиљежја, вијенце су положили вршилац дужности предсједника Републике Српске Ана Тришић Бабић, српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, премијер Саво Минић, те представници институција Србије.

Вијенце су положили и удружења Српске проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и Градске управе Бањалука.

У централном дијелу споменика постављен је крст на којем је порука: "Спомен на вас је наш свети храм. У њему никад неће бити мртва ваша свијетла и завјетна жртва".

На спомен-обиљежју су постављене и плоче са именима погинулих бораца који су одбранили Републику Српску.

Овом догађају присуствују вршилац дужности предсједника Републике Српске Ана Тришић Бабић, предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић, премијери Републике Српске Саво Минић, српски члан Предсједништва Жељка Цвијановић, министри у Влади Републике Српске, народни посланици, као и лидер СНСД-а Милорад Додик.

Присутни су били и градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, представници удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, велики број званица из политичког и друштвеног живота Републике Српске, те представника Српске у заједничким институцијама БиХ и Трећег пјешадијског Република Српска пука.

Полицијски оркестар Министарства унутрашњих послова Републике Српске је на почекту извео химне Српске и Србије "Моја Република" и "Боже правде".

У централном дијелу споменика постављен је крст на којем је порука: "Спомен на вас је наш свети храм. У њему никад неће бити мртва ваша свијетла и завјетна жртва".

У петак, 9. јануара, у 9.00 часова биће служена литургија у Храму Христа Спаситеља, а у 12.00 часова свечани дефиле на Тргу Крајине.

Девети јануар се слави као Дан Републике Српске, која је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Република српског народа у БиХ.

Српску су основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа.

Назив Република српског народа у БиХ био је у употреби до 28. фебруара 1992. године и проглашења првог Устава, када је замијењен са Српска Република БиХ, који је кориштен до 12. августа 1992. године, када је уведен Српска Република. Тај назив је септембра 1992. године замијењен садашњим - Република Српска.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће зграда Генералштаба бити срушена и на њеном месту саграђен хотел?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер