петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бан Кимун: Самит о клими изневерио наде
Хроника

Бан Кимун: Самит о клими изневерио наде

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. децембар 2009.

На крају двонедељног климатског самита који је завршен овог викенда у Копехагену генерални секретар УН Бан Кимун је пожурио да оцени како је тај скуп изневерио наде многих, али ипак представља "нови почетак" у борби против глобалног загађења, док су водећа британска гласила без устезања закључила да је цео састанак био права "катастрофа".

Британски министар за заштиту човекове околине Ед Милибанд је био сасвим конкретан и данас директно, у ауторском тексту за лондонски Гардијан, оптужио Кину, Судан, Боливију и друге левичарски настројене латиноамеричке земље да су минирале скуп у данској престоници.

Милибанд тврди да су те земље криве што је протекли климатски самит УН окончан само одлуком учесника да "приме к знању" договор између Кине, САД, Бразила, Индије и Јужноафричке Републике о неопходности да се онемогући раст глобалне темературе изнад нивоа од два степена Целзијуса до половине овог века и предузму неке друге практичне мере за снижење загађења.

Тај договор, како подсећа Ројтерс, такође обухвата и обавезу да се за мање развијене земље осигура годишња помоћ у вредности од сто милијарди долара за борбу против климатских промена до краја наредне деценије, али је остало нејасно из којих извора ће се та средства делити.

"Ми нећемо дозволити да се заустави глобални (климатски) процес", навео је Милибанд у свом тексту за Гардијан и указао на потребу да се учини "главна реформа" у преговорима у оквиру Конвенције УН за климатске промена.

Пре британског министра одгласили су се овог викенда и многи други учесници копехагенског самита, а међу њима и амерички председник Барак Обама који је по поврату у Вашингтон оценио да је на конференцији и Копенхагену ипак "направљен корак без преседана".

Обама је рекао, коментаришући важност договора између САД и још четири брзо државе са брзо растућим привредама, да су се "први пут у историји све велике економије удружиле како би прихватиле своју одговорност за предузимање акција у борби против климатских промена."

Британски премијер је после климатског самита изјавио да је реч о добром првом кораку, али да сада мора уследити обавезујући споразум, док је немачка канцеларка Ангела Меркел изнела сличан став и такође затражиола предузимање додатних акција.

Кина, која је уз САД водећи светски загађивач, задовољила се уопштеном формулацијом да је на климатским преговорима постигнут напредак, а слично је реаговала и Индонезија која је такође међу највећим емитерима штетних гасова у свету.

Русија је, међутим, отворено ставила до знања да није задовољна резултатима климатско самита, а председник Дмитириј Медведев је напустио скуп пре његовог формалног завршетка, уз напомену да иде на већ раније договорени састанак са лидерима Белорусије и Казахстана.

Британска гласила су дала и велики публицитет инциденту који се догодио при самом крају самита, када је кинески премијер Вен Ђибао демонстративно напустио заседање, након што је Обама затражио да међународни верификатори проверавају да ли ће Пекинг стварно испоштовати договорени ниво смањења штетних гасова и све друге преузете обавезе.

Вен је након таквих Обамних речи отишао са скупа у свој хотел и на заседање послао кинеске представнике нижег ранга, указујући на тај начин колико је био увређен нетактичним захтевом америчког председника, навео је специјални изевештац из Копенхагена британске радио и телевизијске мреже BBC.

Агенција Ројтерс данас понавља раније израчене оцене о доста скромним дометима самита у Копенхагену и истиче да ће се још једна рунда глобалних климатских преговора одржати током новембра идуће године у Мексику.

Основни циљ будућих преговора у Мексику је да се надокнади оно што је пропушетено у Копенхагену и коначно усвоји нови климатски споразум који би заменио Кјото протокол чија важност истиче 2012. године, указује Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер