петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Балтичке земље: НАТО и даље не одговара на захтев о сталном присуству неколико хиљада војника у региону
Хроника

Балтичке земље: НАТО и даље не одговара на захтев о сталном присуству неколико хиљада војника у региону

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

НАТО је обећао балтичким земљама да ће имати "континуиране" војне вежбе у источној Европи, али још није одговорио на захтев о сталном присуству неколико хиљада војника у тим земљама, саопштили су синоћ литвански званичници.

Литванија, Естонија и Летонија, забринуте због улоге Русије у украјинској кризи, затражиле се од НАТО-а да на њиховом тлу буде распоређена бригада од око 3.000 војника.

Још је тада генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изразио резервисаност према том захтеву.

Портпарол литванске војске Миндогас Неимонтар изјавио је Франс пресу да је командант здружених снага НАТО-а у Европи, амерички генерал Филип Бридлов пре неколико недеља упутио документ балтичким земљама у којима се наводи да ће Алијанса "имати континуиране војне вежбе" у источној Европи.

"Одоговарало би нам да се савезничке снаге стално смењују чак и ако не могу да имају стално присуство", рекао је шеф литванске дипломатије Линас Линкевициус.

У Литванији тренутно има више око 600 војника НАТО-а из САД, Немачке, Норвешке, Португала и Италије који учествују у манервима, као и мисију за надгледање ваздушног простора.

САД су у јуну саопштиле да ће привремено распоредити тешко наоружање у балтичким земљама, као и у Бугарској, Румунији и Пољској.

Русија редовно осуђује јачање НАТО-а на својим границама, сматрајући то поновним покретање Хладног рата, због чега јача свој војни арсенал.

НАТО одбија да има стално присуство у том региону оцењујући да би то било против споразума који је с Русијом потписао 1997. године.

Балтичке земље, независне после распада Совјетског савеза 1991. године, ушле су у Европску унију и НАТО 2004. ђ

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер