Početna strana > Hronika > Balint Pastor: Mađarsko državljanstvo za sve "starosedeoce Vojvodine"
Hronika

Balint Pastor: Mađarsko državljanstvo za sve "starosedeoce Vojvodine"

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. januar 2011.

"Svaki starosedelac koji ne mora biti Mađar, ima iste šanse kao i ja da dobije mađarsko državljanstvo" – Izjavio je Balint Pastor, poslanik SVM u republičkoj skupštini.

Svako kome je neki predak starosedelac Vojvodine i divani koliko – toliko mađarski, od 1. januara ima pravo da zatraži državljanstvo, posle čega mu sleduje i pasoš i sve pogodnosti koje podrazumeva državljanstvo EVROPSKE UNIJE . Većina Subotičana ispunjava ovaj prvi uslov, da mu je makar jedna baba rođena u Vojvodini za vreme Ugarske. Problem je ovo drugo, znanje mađarskog jezika, koje smo jako zapustili a znali smo da će nam trebati. Ali nije ni to nepremostiv problem. Svaki jezik može da se nauči pa i Mađarski. Stoga se očekuje velika potražnja za privatnim časovima i kursevima ovog jezika. Da se razumemo, ko je hteo da se preseli u Mađarsku, taj je to već davno učinio. Ovo će biti zanimljivo isključivo mladim ljudima koji to vide kao priliku da nađu posao u Zapadnoj Evropi a ovo je šansa da to učine sasvim legalnim tokovima.

Mađarski zakon donet je po evropskim standardima, a oni zabranjuju nacionalna ograničenja u stvarima državljanstva. Otuda toliko širok krug interesenata. U konzulatu Mađarske u Subotici, svi termini za predavanje zahteva za mađarsko državljanstvo su već zakazani do maja. 

Da li će to značiti i depopulaciju Subotice i odlazak omladine iz ovog grada? U nekoj meri sigurno da. Trenutna ekonomska kriza u Evropi, ostavila je radna mesta samo za visokokvalifikovan kadar ali za par godina to može da se promeni. U desetogodišnjem planu je i pridruživanje Srbije tom društvu ali to samo po sebi ne obećava otvaranje 20 000 radnih mesta u ovom gradu, koliko nam treba. Sva je prilika da će cvet naše omladine opet otići odavde.

Molba za prijem u državljanstvo Mađarske može da se podnese u Generalnom konzulatu Republike Mađarske u Subotici, ambasadi u Beogradu, kao i u kancelarijama koje Republika Mađarska ovlasti za prijem molbi. Podnosioci treba da pribave dokumente koji će dokazati da tražilac državljanstva ima pretke koji su bili državljani Mađarske. U tu svrhu mogu da posluže izvodi iz matičnih knjiga rođenih, venčanih ili umrlih, kao i dokumenta koja je izdala država Mađarska. Podnošenje molbe je besplatno, ukoliko se ne računaju troškovi izdavanja izvoda iz matičnih knjiga, eventualnog prevoda dokumenata, itd. 

Procena je da će proces odlučivanja za prijem u mađarsko državljanstvo trajati oko 4-5 meseci, u zavisnosti od broja podnetih zahteva. Važno je istaći da mađarski pasoš može da se dobije tek nakon dobijanja potvrde o prijemu u državljanstvo, i to podnošenjem posebnog zahteva za izdavanje putne isprave.

(www.gradsubotica.co.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner