четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Балинт Пастор: Мађарско држављанство за све "староседеоце Војводине"
Хроника

Балинт Пастор: Мађарско држављанство за све "староседеоце Војводине"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јануар 2011.

"Сваки староседелац који не мора бити Мађар, има исте шансе као и ја да добије мађарско држављанство" – Изјавио је Балинт Пастор, посланик СВМ у републичкој скупштини.

Свако коме је неки предак староседелац Војводине и дивани колико – толико мађарски, од 1. јануара има право да затражи држављанство, после чега му следује и пасош и све погодности које подразумева држављанство ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ . Већина Суботичана испуњава овај први услов, да му је макар једна баба рођена у Војводини за време Угарске. Проблем је ово друго, знање мађарског језика, које смо јако запустили а знали смо да ће нам требати. Али није ни то непремостив проблем. Сваки језик може да се научи па и Мађарски. Стога се очекује велика потражња за приватним часовима и курсевима овог језика. Да се разумемо, ко је хтео да се пресели у Мађарску, тај је то већ давно учинио. Ово ће бити занимљиво искључиво младим људима који то виде као прилику да нађу посао у Западној Европи а ово је шанса да то учине сасвим легалним токовима.

Мађарски закон донет је по европским стандардима, а они забрањују национална ограничења у стварима држављанства. Отуда толико широк круг интересената. У конзулату Мађарске у Суботици, сви термини за предавање захтева за мађарско држављанство су већ заказани до маја. 

Да ли ће то значити и депопулацију Суботице и одлазак омладине из овог града? У некој мери сигурно да. Тренутна економска криза у Европи, оставила је радна места само за висококвалификован кадар али за пар година то може да се промени. У десетогодишњем плану је и придруживање Србије том друштву али то само по себи не обећава отварање 20 000 радних места у овом граду, колико нам треба. Сва је прилика да ће цвет наше омладине опет отићи одавде.

Молба за пријем у држављанство Мађарске може да се поднесе у Генералном конзулату Републике Мађарске у Суботици, амбасади у Београду, као и у канцеларијама које Република Мађарска овласти за пријем молби. Подносиоци треба да прибаве документе који ће доказати да тражилац држављанства има претке који су били држављани Мађарске. У ту сврху могу да послуже изводи из матичних књига рођених, венчаних или умрлих, као и документа која је издала држава Мађарска. Подношење молбе је бесплатно, уколико се не рачунају трошкови издавања извода из матичних књига, евентуалног превода докумената, итд. 

Процена је да ће процес одлучивања за пријем у мађарско држављанство трајати око 4-5 месеци, у зависности од броја поднетих захтева. Важно је истаћи да мађарски пасош може да се добије тек након добијања потврде о пријему у држављанство, и то подношењем посебног захтева за издавање путне исправе.

(www.gradsubotica.co.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер