Početna strana > Hronika > Bakir Izetbegović: SDA predvodila referedum o nezavisnosti BiH kao odgovor na višedecenijsku srbijansku hegemoniju
Hronika

Bakir Izetbegović: SDA predvodila referedum o nezavisnosti BiH kao odgovor na višedecenijsku srbijansku hegemoniju

PDF Štampa El. pošta
petak, 26. maj 2017.

 Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je u Sarajevu da će ova stranka nastaviti beskompromisnu borbu u zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i institucija Bosne i Hercegovine.

U obraćanju povodom obeležavanja 27 godina postojanja SDA, Izetbegović je rekao da je 26. maj 1990. godine bio "istorijski dan, jer nakon tog dana u tadašnjoj Jugoslaviji i u BiH više ništa nije bilo isto".

"Od toga dana bosanskohercegovački patrioti su prestali biti objektom istorije, postali su njeni kreatori. Treba se uvek i nanovo podsećati na put kojim smo prošli, ponavljati osnovne činjenice i istine, jer i oni koji teže iskrivljavanju i reviziji istorijskih činjenica sve su uporniji u ponavljanju neistina", kazao je Izetbegović.

On je naveo da su uz lidersku ulogu SDA Bošnjaci u predratnom periodu "potvrdili svoj identitet i ukinuli neparvnopravan položaj koji su imali, vratili ime svog naroda i jezika i reafirmisali svoju veru i kulturu".

Izetbegović je naglasio da je SDA u proleće 1992. predvodila referedum o nezavisnosti BiH, za koji je naveo da je bio "odgovor na višedecenijsku srbijansku hegemoniju i diktat Beograda".

On je potom osudio JNA da je izvršila agresiju na BiH, dodavši kako je dogovor Franje Tuđama i Slobodana Miloševića u Karađorđevu trebalo da znači podelu BiH, ali je SDA je osnovala "Patriotsku ligu", koja je organizovala otpor i koja je potom prerasla u Armiju BiH.

"Kadrovi SDA su je na neverovatne načine naoružavali i snabdevali u vremenu potpune fizičke i saobraćajne blokade", naglasio je Izetbegović.

On je govorio i o vojnim uspesima Armije BiH, za koju tvrdi da nije doživela nijedan poraz, zbog čega se, kako je kazao, "agresor osvetio pokoljem zaštićenih UN zona Srebrenica i Žepa".

Prema njegovim rečima, "pobednički pohod" Armije BiH zaustavljen je "pretnjama NATO-a u jesen 1995. godine, s ciljem da se veštački uspostavi vojni i politički balans i stvore uslovi za prihvatanje Dejtonskog mirovnog sporazuma".

Da smo 2006. promenili ustav sad bismo bili u EU

Izetbegović je dalje rekao da je SDA, uz snažnu podršku međunarodne zajednice, u periodu 1996. do 2006. godine radila na jačanju države BiH i slabljenju entiteta, dodavši da su u tom periodu uspešno profunkcionisale sve državne institucije i rešeno pitanje distrikta Brčko, te da je doneta odluka o konstitutivnosti sva tri naroda na teritoriji cele BiH.

On je optužio političare iz drugih bošnjačkih stranaka da nisu pratili SDA, zbog čega je, kako je kazao, pao tzv. Aprilski paket ustavnih promena i reforma policije u BiH, dodavši da bi BiH verovatno sada bila članica EU da su 2006. godine usvojene ustavne promene.

Izetbegović je potom kazao da je period od 2006. godine obeležilo usporavanje reformi, sve slabiji angažman međunarodne zajednice, te "ofanziva politike RS oličena u nastupima (predsednika RS) Milorada Dodika".

"Kulminacija ove politike su neustavni referendumi, odlikovanja presuđenih ratnih zločinaca Karadžića, Plavšić, Krajišnika, drsko vređanje predstavnika međunarodne zajednice u BiH, suprotstavljanje odlukama Ustavnog suda, planiranje referenduma o otcepljenju RS od BiH….", naveo je on.

SDA glavni stub stabilnosti BiH

Prema njegovim rečima, situacija u BiH danas je u rukama domaćih političara, pri čemu je SDA naveo kao "glavni stub stabilnosti" zemlje koja deluje u sve složenijem regionalnom i evropskom kontekstu, što je posledica ratova na Bliskom istoku, jačanja islamofobije, jačanja pozicija Rusije i njenom suprotstavljanju NATO-u...

"Pritisak na SDA raste, čini se kao da se svi ujedinjuju protiv SDA i njenog rukovodstva", kazao je Izetbegović.

On je istakao da bez obzira na sve SDA "neće prestati da se bori za istinu o ratnim dešavanjima, za poništenje rezultata etničkog čišćenja i uklanjanje pojava i elemenata diskriminacije na svakoj stopi teritorije BiH".

Izetbegović je naglasio da neće pristati na formiranje trećeg, hrvatskog entiteta u BiH, niti na bilo kakve nove podele, naročito ako su bazirane na etničkom principu.

"Teritorijalna reorganizacija mora obuhvatiti celu BiH i biti rađena na logičnim kriterijima koji nisu etnički, već geografski, historijski, saobraćajni …", ocenio je on.

Moćnici sprečili reviziju presude

Izetbegović je optužio lidera Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića da čini sve kako bi otežao funkcionisanje Federacije BiH i za to optužio SDA.

"Nakon lokalnih izbora, kada mu je stranka doživela izborni pad, ponovo je zaratio sa nama. Radončić po treći put kreće u kampanju za člana Predsedništva BiH i SDA mu stoji na putu. SDA neće dopustiti da Bošnjake predstavlja čovjek kojim se bave sudovi u Sarajevu i Prištini, čovek koji zavađa Bošnjake i koji ih je optužio da su krivi za rat u BiH", naveo je lider SDA.

On je optužio Radončićeve medije da "već dve decenije unose nemir i zabunu među Bošnjake, iskrivljujući istinu i napadajući svakog istaknutog pojedinca u bošnjačkom narodu, pri tom dobro pazeći da se ne zamere srpskim i hrvatskim liderima".

Za napad na njega i SDA, kako je kazao, "iskorištena je i tema koja je svetinja, i koja se ne bi smela koristiti u političke svrhe – revizija presude protiv Srbije za genocid počinjen u Srebrenici", optužujući "moćnike" da su sprečili da zahtev za reviziju ponodovo dođe pred Međunarodi sud pravde.

"Ratni zločin ne zastareva, nećemo odustati, borićemo se za istinu i pravdu, dočekati pravičnije vreme i drugačije odnose snaga u svetu", rekao je on.

Izetbegović je najavio da će SDA će nastaviti beskompromisnu borbu u zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i institucija države Bosne i Hercegovine, dodavši da je strateški političko-bezbednosni interes BiH da do 2025. postane članica Evropske unije i NATO-a.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner