четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бакир Изетбеговић: СДА предводила рефередум о независности БиХ као одговор на вишедеценијску србијанску хегемонију
Хроника

Бакир Изетбеговић: СДА предводила рефередум о независности БиХ као одговор на вишедеценијску србијанску хегемонију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. мај 2017.

 Председник Странке демократске акције (СДА) Бакир Изетбеговић изјавио је у Сарајеву да ће ова странка наставити бескомпромисну борбу у заштити суверенитета, територијалног интегритета и институција Босне и Херцеговине.

У обраћању поводом обележавања 27 година постојања СДА, Изетбеговић је рекао да је 26. мај 1990. године био "историјски дан, јер након тог дана у тадашњој Југославији и у БиХ више ништа није било исто".

"Од тога дана босанскохерцеговачки патриоти су престали бити објектом историје, постали су њени креатори. Треба се увек и наново подсећати на пут којим смо прошли, понављати основне чињенице и истине, јер и они који теже искривљавању и ревизији историјских чињеница све су упорнији у понављању неистина", казао је Изетбеговић.

Он је навео да су уз лидерску улогу СДА Бошњаци у предратном периоду "потврдили свој идентитет и укинули непарвноправан положај који су имали, вратили име свог народа и језика и реафирмисали своју веру и културу".

Изетбеговић је нагласио да је СДА у пролеће 1992. предводила рефередум о независности БиХ, за који је навео да је био "одговор на вишедеценијску србијанску хегемонију и диктат Београда".

Он је потом осудио ЈНА да је извршила агресију на БиХ, додавши како је договор Фрање Туђама и Слободана Милошевића у Карађорђеву требало да значи поделу БиХ, али је СДА је основала "Патриотску лигу", која је организовала отпор и која је потом прерасла у Армију БиХ.

"Кадрови СДА су је на невероватне начине наоружавали и снабдевали у времену потпуне физичке и саобраћајне блокаде", нагласио је Изетбеговић.

Он је говорио и о војним успесима Армије БиХ, за коју тврди да није доживела ниједан пораз, због чега се, како је казао, "агресор осветио покољем заштићених УН зона Сребреница и Жепа".

Према његовим речима, "победнички поход" Армије БиХ заустављен је "претњама НАТО-а у јесен 1995. године, с циљем да се вештачки успостави војни и политички баланс и створе услови за прихватање Дејтонског мировног споразума".

Да смо 2006. променили устав сад бисмо били у ЕУ

Изетбеговић је даље рекао да је СДА, уз снажну подршку међународне заједнице, у периоду 1996. до 2006. године радила на јачању државе БиХ и слабљењу ентитета, додавши да су у том периоду успешно профункционисале све државне институције и решено питање дистрикта Брчко, те да је донета одлука о конститутивности сва три народа на територији целе БиХ.

Он је оптужио политичаре из других бошњачких странака да нису пратили СДА, због чега је, како је казао, пао тзв. Априлски пакет уставних промена и реформа полиције у БиХ, додавши да би БиХ вероватно сада била чланица ЕУ да су 2006. године усвојене уставне промене.

Изетбеговић је потом казао да је период од 2006. године обележило успоравање реформи, све слабији ангажман међународне заједнице, те "офанзива политике РС оличена у наступима (председника РС) Милорада Додика".

"Кулминација ове политике су неуставни референдуми, одликовања пресуђених ратних злочинаца Караџића, Плавшић, Крајишника, дрско вређање представника међународне заједнице у БиХ, супротстављање одлукама Уставног суда, планирање референдума о отцепљењу РС од БиХ….", навео је он.

СДА главни стуб стабилности БиХ

Према његовим речима, ситуација у БиХ данас је у рукама домаћих политичара, при чему је СДА навео као "главни стуб стабилности" земље која делује у све сложенијем регионалном и европском контексту, што је последица ратова на Блиском истоку, јачања исламофобије, јачања позиција Русије и њеном супротстављању НАТО-у...

"Притисак на СДА расте, чини се као да се сви уједињују против СДА и њеног руководства", казао је Изетбеговић.

Он је истакао да без обзира на све СДА "неће престати да се бори за истину о ратним дешавањима, за поништење резултата етничког чишћења и уклањање појава и елемената дискриминације на свакој стопи територије БиХ".

Изетбеговић је нагласио да неће пристати на формирање трећег, хрватског ентитета у БиХ, нити на било какве нове поделе, нарочито ако су базиране на етничком принципу.

"Територијална реорганизација мора обухватити целу БиХ и бити рађена на логичним критеријима који нису етнички, већ географски, хисторијски, саобраћајни …", оценио је он.

Моћници спречили ревизију пресуде

Изетбеговић је оптужио лидера Савеза за бољу будућност (СББ) Фахрудина Радончића да чини све како би отежао функционисање Федерације БиХ и за то оптужио СДА.

"Након локалних избора, када му је странка доживела изборни пад, поново је заратио са нама. Радончић по трећи пут креће у кампању за члана Председништва БиХ и СДА му стоји на путу. СДА неће допустити да Бошњаке представља човјек којим се баве судови у Сарајеву и Приштини, човек који завађа Бошњаке и који их је оптужио да су криви за рат у БиХ", навео је лидер СДА.

Он је оптужио Радончићеве медије да "већ две деценије уносе немир и забуну међу Бошњаке, искривљујући истину и нападајући сваког истакнутог појединца у бошњачком народу, при том добро пазећи да се не замере српским и хрватским лидерима".

За напад на њега и СДА, како је казао, "искориштена је и тема која је светиња, и која се не би смела користити у политичке сврхе – ревизија пресуде против Србије за геноцид почињен у Сребреници", оптужујући "моћнике" да су спречили да захтев за ревизију понодово дође пред Међународи суд правде.

"Ратни злочин не застарева, нећемо одустати, борићемо се за истину и правду, дочекати правичније време и другачије односе снага у свету", рекао је он.

Изетбеговић је најавио да ће СДА ће наставити бескомпромисну борбу у заштити суверенитета, територијалног интегритета и институција државе Босне и Херцеговине, додавши да је стратешки политичко-безбедносни интерес БиХ да до 2025. постане чланица Европске уније и НАТО-а.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер