Početna strana > Hronika > Bajram Redžepi: Srbi sa severa Kosova moraju da prihvate realnost, u suprotnom delovaće Rosu
Hronika

Bajram Redžepi: Srbi sa severa Kosova moraju da prihvate realnost, u suprotnom delovaće Rosu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 07. septembar 2011.

Kosovska Mitrovica – Pripadnici „pogranične policije i carinici“ iz albanske zajednice stacioniraće se 16. septembra, samo dan nakon isteka sporazuma koji je početkom avgusta sklopljen između zvaničnika Vlade Srbije i međunarodne zajednice, na administrativnim prelazima u Brnjaku, u opštini Zubin Potok i Donjem Jarinju u leposavićkoj opštini. Posle više od mesec dana od nasilnog pokušaja specijalnih jedinica Rosu da zauzmu Brnjak i Jarinje, ova dva prelaza pod kontrolom Kfora proglašeni su vojnom zonom. Iako još nisu sanirane štete na punktu u Jarinju, albanski „policajci i carinici“, kako za „Politiku” tvrdi Bajram Redžepi, „ministar policije u kosovskoj vladi“, ponovo će se vratiti na svoja radna mesta. Kada je u pitanju carinjenje robe, po rečima Redžepija, ona će se evidentirati na prelazu Merdare, tačnije nafta, naftni derivati, cigarete, pića, ali i sva akcizna i komercijalna roba „jedno vreme” biće pregledana na ovom administrativnom prelazu koji iz pravca Kuršumlije vodi ka opštini Podujevo.

Euleks i Kfor će takođe biti na prelazima jedan i 31 (Brnjak i Jarinje), a kako navodi „ministar policije u vladi“ Hašima Tačija, predstavnici misije EU imaće savetodavni karakter i zadatak da nadgledaju rad ovih službi dok će im Kfor garantovati bezbednost:

„Za početak Kfor će, u saradnji sa Euleksom pružati svu bezbednost policiji i carinicima, a onda će to preuzeti regionalne patrole”, navodi Redžepi.

Na pitanje „Politike” kako će „MUP Kosova“ reagovati, s obzirom na činjenicu da se žitelji severnog Kosova oštro protive dolasku albanske policije i carine na ova dva prelaza, što su i pokazali u događajima od 25. jula, kada je pokušan upad Rosu na Brnjak i Jarinje, Redžepi odgovara:

„Sever mora da prihvati i policiju i carinike i da shvati da drugačije ne može da bude. U suprotnom intervenisaće Rosu”.

Sagovornik „Politike” ne isključuje mogućnost da „ukoliko nešto ne bude u redu moguće je prolongiranje stacioniranja pograničnih policajaca i carinika”.

U Euleksu očigledno ne mare previše za najave Prištine o stacioniranju i ponovnom otvaranju administrativnih prelaza Brnjak i Jarinje, jer portparol misije EU Irina Gudeljević za „Politiku” kaže: „Neću spekulisati šta će se desiti u budućnosti”. Na naše insistiranje da kaže da li Euleks eventualno ima neki operativni plan povodom situacije nakon isteka sporazuma 15. septembra kratko je odgovorila: „Sve može biti rešeno razgovorom”.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović je optimista, jer smatra da su „male šanse da se bilo šta dogodi slično onom što se dogodilo 25. jula”:

„Međunarodna zajednica ne bi dozvolila da dođe do masovnog nasilja. Oni mogu da tolerišu pojedinačne i ograničene incidente ali dobro znaju da bi na veća pomeranja naoružanih ljudi oni morali da reaguju. Takođe na severu Kosova ima mnogo Srba koji su potrošili 12 godina u očuvanju severa, pa sam siguran da nikakva oluja ili nasilan upad ne bi prošao bez otpora. Takav scenario međunarodna zajednica pokušava da izbegne”, navodi za „Politiku” Oliver Ivanović naglašavajući da poslednji događaji na severu Kosova predstavljaju „crnu mrlju u biografiji Kfora”, pa je ubeđen da se vojska NATO-a neće ponovo usuditi da stane na stranu Prištine.

Načelnik Kosovskomitrovičkog okruga Radenko Nedeljković smatra da bi svaka provokacija Prištine imala za cilj kontraefekat, jer bi to značilo „igranje vatrom”. Srbi neće dozvoliti nikakvo instaliranje prištinskih institucija na severu, ali nemaju nameru da se sukobljavaju sa Kforom i Euleksom:

„Mi hoćemo na miran način da rešimo problem, ali svima je jasno da ne želimo da se integrišemo u kosovski sistem. Redžepiju je dobro poznato da – kada je osamdesetih godina prošlog veka napustio institucije Republike Srbije – nije snosio nikakve sankcije. Njega i sve Albance čak je međunarodna zajednica nagradila kvazidržavom, a kada su u pitanju Srbi onda se oglušuju o naše zahteve i jedini je cilj i Kforu i zapadnim silama da nas proteraju sa severa”, kaže Nedeljković koji još jednom apeluje na srpski živalj da ostane miran i jedinstven i da ne naseda provokacijama Prištine, uz naglasak da ukoliko „Priština ponovo krene na sever, Srbi će se organizovati, ali ovoga puta radikalnije”.

„Srbija treba da preispita propise oko svojevremenog ukidanja PDV-a u iznosu od 18 odsto kako bi iznašla način da se ova roba dopremi na Kosmet”, kaže Radenko Nedeljković.

Njega brine nestašica nafte i naftnih derivata, ali, kako navodi, veruje da će zvanični Beograd ubrzo iznaći rešenje za ovaj problem.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner