петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бајрам Реџепи: Срби са севера Косова морају да прихвате реалност, у супротном деловаће Росу
Хроника

Бајрам Реџепи: Срби са севера Косова морају да прихвате реалност, у супротном деловаће Росу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. септембар 2011.

Косовска Митровица – Припадници „пограничне полиције и цариници“ из албанске заједнице стационираће се 16. септембра, само дан након истека споразума који је почетком августа склопљен између званичника Владе Србије и међународне заједнице, на административним прелазима у Брњаку, у општини Зубин Поток и Доњем Јарињу у лепосавићкој општини. После више од месец дана од насилног покушаја специјалних јединица Росу да заузму Брњак и Јариње, ова два прелаза под контролом Кфора проглашени су војном зоном. Иако још нису саниране штете на пункту у Јарињу, албански „полицајци и цариници“, како за „Политику” тврди Бајрам Реџепи, „министар полиције у косовској влади“, поново ће се вратити на своја радна места. Када је у питању царињење робе, по речима Реџепија, она ће се евидентирати на прелазу Мердаре, тачније нафта, нафтни деривати, цигарете, пића, али и сва акцизна и комерцијална роба „једно време” биће прегледана на овом административном прелазу који из правца Куршумлије води ка општини Подујево.

Еулекс и Кфор ће такође бити на прелазима један и 31 (Брњак и Јариње), а како наводи „министар полиције у влади“ Хашима Тачија, представници мисије ЕУ имаће саветодавни карактер и задатак да надгледају рад ових служби док ће им Кфор гарантовати безбедност:

„За почетак Кфор ће, у сарадњи са Еулексом пружати сву безбедност полицији и цариницима, а онда ће то преузети регионалне патроле”, наводи Реџепи.

На питање „Политике” како ће „МУП Косова“ реаговати, с обзиром на чињеницу да се житељи северног Косова оштро противе доласку албанске полиције и царине на ова два прелаза, што су и показали у догађајима од 25. јула, када је покушан упад Росу на Брњак и Јариње, Реџепи одговара:

„Север мора да прихвати и полицију и царинике и да схвати да другачије не може да буде. У супротном интервенисаће Росу”.

Саговорник „Политике” не искључује могућност да „уколико нешто не буде у реду могуће је пролонгирање стационирања пограничних полицајаца и цариника”.

У Еулексу очигледно не маре превише за најаве Приштине о стационирању и поновном отварању административних прелаза Брњак и Јариње, јер портпарол мисије ЕУ Ирина Гудељевић за „Политику” каже: „Нећу спекулисати шта ће се десити у будућности”. На наше инсистирање да каже да ли Еулекс евентуално има неки оперативни план поводом ситуације након истека споразума 15. септембра кратко је одговорила: „Све може бити решено разговором”.

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић је оптимиста, јер сматра да су „мале шансе да се било шта догоди слично оном што се догодило 25. јула”:

„Међународна заједница не би дозволила да дође до масовног насиља. Они могу да толеришу појединачне и ограничене инциденте али добро знају да би на већа померања наоружаних људи они морали да реагују. Такође на северу Косова има много Срба који су потрошили 12 година у очувању севера, па сам сигуран да никаква олуја или насилан упад не би прошао без отпора. Такав сценарио међународна заједница покушава да избегне”, наводи за „Политику” Оливер Ивановић наглашавајући да последњи догађаји на северу Косова представљају „црну мрљу у биографији Кфора”, па је убеђен да се војска НАТО-а неће поново усудити да стане на страну Приштине.

Начелник Косовскомитровичког округа Раденко Недељковић сматра да би свака провокација Приштине имала за циљ контраефекат, јер би то значило „играње ватром”. Срби неће дозволити никакво инсталирање приштинских институција на северу, али немају намеру да се сукобљавају са Кфором и Еулексом:

„Ми хоћемо на миран начин да решимо проблем, али свима је јасно да не желимо да се интегришемо у косовски систем. Реџепију је добро познато да – када је осамдесетих година прошлог века напустио институције Републике Србије – није сносио никакве санкције. Њега и све Албанце чак је међународна заједница наградила квазидржавом, а када су у питању Срби онда се оглушују о наше захтеве и једини је циљ и Кфору и западним силама да нас протерају са севера”, каже Недељковић који још једном апелује на српски живаљ да остане миран и јединствен и да не наседа провокацијама Приштине, уз нагласак да уколико „Приштина поново крене на север, Срби ће се организовати, али овога пута радикалније”.

„Србија треба да преиспита прописе око својевременог укидања ПДВ-а у износу од 18 одсто како би изнашла начин да се ова роба допреми на Космет”, каже Раденко Недељковић.

Њега брине несташица нафте и нафтних деривата, али, како наводи, верује да ће званични Београд убрзо изнаћи решење за овај проблем.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер