петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Сваки дан на београдску Главну аутобску станицу стигне по 500 миграната
Хроника

Б92: Сваки дан на београдску Главну аутобску станицу стигне по 500 миграната

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јун 2016.

У београдским парковима у којима бораве избеглице, протиче пети дан месеца Рамазана који је почео у понедељак 6. јуна.

Последњих недеља просечно око 500 миграната дневно прође кроз подручје око аутобуске станице од чега део чине новопристигли из Македоније и Бугарске, део повратници који нису успели да пређу мађарску границу, а можда највећи део они који су већ неко време у Београду тражећи начин да наставе пут.

Волонтери Инфо парка су навели да нема суштинских промена везаних за режим исхране током овог великог исламског празника који верницима налаже уздржавање од хране током обданице. Организације које врше поделу хране раде са несмањеним количинама у току дана.

“Пре него што смо одлучили шта ћемо радити током Рамазана, интервјуисали смо избеглице у парку да видимо да ли ће се строго придржавати поста. На наше изненађење, око 80% испитаних нам је рекло да су током овог путовања изгубили толико снаге да би тридесетодневни пост могао угрозити наставак путовања. Другим речима, сазнали смо да не треба да мењамо времена дистрибуције хране која су везана за доручак када избеглице добијају свеже припремљене фалафел сендвиче, ручак који чине свежи сендвичи са пилетином и рану вечеру са јелима на бази пасте или пиринча”, рекла нам је Бранислава Ђонин, волонтерка Инфо Парка.

У београдским парковима не постоје услови за посебни рамазански вечерњи оброк, ифтар, тако да су од тога одустале све организације које тренутно помажу избеглице. С обзиром да у 19ч већина избеглица одлази ка азилантском центру у Крњачи, из Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије сазнали смо да избеглице чека суви пакет хране по доласку у камп док су за сталне кориснике оброци прилагођени овом празнику. С обзиром да су кампови у Србији отвореног типа, омогућено је несметано присуствовање верским обредима у џамијама свима који то желе.

Прихватни центар у Прешеву у коме последњих недеља просечно борави до педесетак избеглица је у сарадњи са Човекољубљем и организацијом Yоутх фор Рефугее из Прешева обезбедио ифтар оброке у вечерњим сатима тако што је време служења вечере померено у адекватнији термин а квалитет самих оброка унапређен.

“Храна се дели јако брзо, количине којима располажемо одлазе за мање од 30 минута. Већина људи једе храну одмах, док је топла и свежа, јер то нешто што им је заиста потребно и што ретко добијају. Не једном смо имали примедбе на конзерве и суве оброке, свесни су да не могу бирати али тешко је живети на конзервама сардине сваки дан и то треба разумети. Квалитетна исхрана им је данас када је потребно прикупити снагу за наставак пута можда најбитнија од све помоћи која им се нуди”, кажу у Инфо Парку.

На овом програму су тренутно ангажовани Исламска заједница Србије, Рефугее Аид Сербиа и Инфо Парк.

“Ми смо дошли пешице из Идоменија, пешачили смо 12 дана од Македоније до Београда. Пошто смо опљачкани у Грчкој, нисмо имали новца ни за транспорт ни за храну сем за елементарни минимум, тако да смо већ практично постили. Сада када нам је храна на располагању, морамо да надокнадимо изгубљено да би могли да наставимо пут што пре, а биће прилике да испратимо и прославимо Рамазан како доликује”, рекао је Сиријац из Латакије који води своју велику породицу ка Европи.

Без обзира на Рамазан, број новопридошлих не јењава. Опет се бележи повећани број сиријских породица са пуно деце које се не задржавају дуго у парку и углавном истог дана, након што преузму хуманитарну помоћ и храну, настављају ка мађарској граници. Користећи средства из фонда за осетљиве случајеве Интернатионал Ресцуе Цомитее (ИРЦ), Инфо Парк обезбеђује карте за редован аутобуски превоз на релацији Београд Суботица.

На граничним прелазима Хоргош и Келебија и даље се дневно прима по 15 избеглица из Сирије и Ирака које припадају најугроженијим групама.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер