петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Суздржаност и разочарање у Републици Српској након усвајања резолуције о Косову
Хроника

Б92: Суздржаност и разочарање у Републици Српској након усвајања резолуције о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. септембар 2010.

Сарајево - Реакције званичника у Републици Српској након усвајања резолуције о Косову у Уједињеним нацијама врло су опрезне.

Високи функционери тог ентитета поручили су да тај документ неће донети никакве промене у њиховим ставовима о независности Косова, али и о могућим последицама тог процеса на будућу позицију РС.

Суздржаност, опрезност и разочарање - тако изледају реакције у РС након усвајања резолуције о Косову у УН. Генерална оцена је да ова резолуција неће битније променти ситуацију и ставове у региону.

Ипак високи фунционер Савеза независних социјалдемократа Никола Шпирић сматра да Србија нема зашто да се радује и да праву природу тог документа показује чињеница да су је косовски Албанци одмах прихватили. Ипак то отвара врата за решавање бројних питања у региону.

“Ми као Срби у РС имамо право да почнемо да сањамо свој сан. Ако су 150 година сањали сан о независности и на прагу су да добију ту званичну потврду, ја морам да кажем да ја ако сањам да неко за 5, 10, 15, 20 година сличну резолуцију потпише у име Републике Српске”, каже Шпирић.

Председник РС Милорад Додик сматра да је цео овај процес противан међународним праву иако није упознат са детаљима резолуције. Овај документ неће променити ставове РС о независности Косова.

“Ми ћемо остати при чињеници да не желимо да подржимо Косово као независну државу и да нећемо дати сагласност органима БиХ да то учине у будућности. Све друго је ствар политике Србије која има право да договара са свим партнерима у Европи и региону и што сматрам да је њихова ствар”, каже Додик.

Значајан део грађана је видно разочаран. У разговорима грађана могу се чути оцене како је овим чином Србија дигла руке од Косова. Ипак, много је недоумица, па нико не може да схвати шта значи да је резолуцијом отворен пут за дијалог.

(Б92)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер