уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азербејџан и Јерменија одбацили предлог за мировне преговоре
Хроника

Азербејџан и Јерменија одбацили предлог за мировне преговоре

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. септембар 2020.

 Лидери Азербејџана и Јерменије одбацили су предлог за мировне преговоре, оптужујући једни друге за ометање преговора око територије Нагорно-Карабах.

Сукоби у том региону ескалирали су у недељу од када је погинуло и повредјено више десетина људи.

Јерменија је саопштила да је један од њених ратних авиона у најновијем инциденту оборио борбени авион азербејџанског савезника, Турске када је погинуо пилот. И Турска и Азербејџан су то негирали.

Медјународна заједница данима позива на разговоре о окончању вишедеценијског сукоба две бивше совјетске републике.

У недељу је званични Баку саопштио да је Јерменија гранатирала положаје азербејџанске војске, а Јереван је пак тврдио да су азербејџанске оружане снаге покренуле офанзиву према Нагорно-Карабаху, гранатирајући околна насеља. Обе стране пријавиле су жртве, укључујући и цивиле. И Јерменија и Азербејџан прогласили су ратно стање и војну мобилизацију. Сукоб у Нагорно-Карабаху почео је у фебруару 1988. године, када је ова аутономна област објавила отцепљење од Азербејџанске ССР.

После оружаног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона. Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а, на чијем су челу три копредседавајућа – Русија, САД и Француска.

Азербејџан инсистира на очувању свог територијалног интегритета, а Јерменија штити интересе непризнате републике, с обзиром да Нагорно-Карабах није страна у преговорима. Савет безбедности Уједињених нација осудио је употребу силе и позвао Јерменију и Азербејџан да хитно зауставе борбе и наставе разговоре без предуслова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер