субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азем Власи: Србија води политику двоструких аршина према Косову
Хроника

Азем Власи: Србија води политику двоструких аршина према Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. август 2015.

Аналитичари у Приштини оцењују да Србија наставља са својом "лицемерном политиком на два колосека", нарочито након потписивања Декларације на Бечком самиту.

Кажу, том декларацијом се државе региона обавезују да неће ометати једна другу на путу евроинтеграција, што посебно важи за однос Србије према Косову.

"Без обзира на свој став по питању Косова, без обзира на то што стално понавља да неће признати Косово, што је ствар Србије, било би противно духу ове декларације да она прави било какве сметње Косову на међународном плану. Јер, процес европских интеграција подразумева да држава која тежи европским интеграцијама, буде прихваћена и у погледу свог међународног положаја", каже косовски аналитичар Азем Власи.

У изјави за Радио Слободна Европа Власи он је рекао да чињеница да Србија настоји да блокира чланство Косова у појединим међународним организацијама, што тренутно чини по питању чланства Косова у Унеско и Интерпол, јасно говори да она да наставља са својом политиком на два колосека.

"Према ЕУ и свету се прави фина, као хоће стабилност на Балкану, доприноси процесу помирења, а, у ствари, чим дођу у Београд њени представници настављају стару политику у односу на Косово. Та политика двоструких аршина, та политика Србије на два колосека према Косову и по питању Косова, на крају би требало да се врати као бумеранг Србији, а не да има последице за Косово. Брисел, који чини напоре за нормализацију добросуседских односа у региону уопште, требало би Србији озбиљно да скрене пажњу да по питању Косова не може да води политику на два колосека", закључује Власи.

Универзитетски професор Бехљуљ Бећај пак сматра да се ради о лицемерној декларацији управо зато што Србија не престаје да спречава чланство Косова у међународним институцијама и организацијама.

"Ако по том закључку државе преузимају одговорност да не буду препрека за даље процесе у правцу евроинтеграција, то значи да би Србија требало да радикално промени курс према Косову, како би се омогућила његова интеграција у све међународне организације. С друге стране, ако не дође до тога, то значи да Србија наставља своју лицемерну политику, јер с једне стране потписује све оно што јој се нуди, а с друге стране наставља своју праксу у односу с Косовом", каже Бећај.

Према његовом речима, то може довести у питање и однос Брисела према земљама у региону.

"Логично би било да Брисел не прати лицемерне акције српске политике и осталих држава, ако жели да се наметне као озбиљан посредник у тим процесима. У супротном, оно што се дешава у односима Косова и Србије, може да прерасте и у сумњичав однос ЕУ према другим земљама. Ако постане равнодушан субјекат у настојањима да се толерише лицемерна политика, она фактички прихвата и своју лицемерну улогу у том процесу", закључује Бећај.

У склопу самита "Западни Балкан 6", који је одржан у Бечу, представници влада држава у региону усвојили су текст "Декларације о билатералним питањима" којим се обавезују да реше сва отворена питања у духу добросуседских односа и посвећености европским интеграцијама. Декларација, коју је предложила Саветодавна група Балкан у Европи, обавезује државе Западног Балкана и да не сметају једна другој, ни на који начин, на путу напретка ка ЕУ.

Самит у Бечу био је наставак Берлинског процеса који је иницирала немачка канцеларка Ангела Меркел, а договорено је да се састанци о Западном Балакану одрже и у наредне две године, прво у Француској, а потом у Италији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер