понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азем Власи: Отпор бриселском споразуму пружају остаци Милошевићеве политике
Хроника

Азем Власи: Отпор бриселском споразуму пружају остаци Милошевићеве политике

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

Косово – Азем Власи, познати политичар и адвокат, актуелни савјетник "владе премијера" Хашима Тачија за вањске послове оцијенио је у разговору за агенцију Анадолија (АА) како отпоре имплементацији споразума између Београда и Приштине пружају остаци старе политике Слободана Милошевића.

Међутим, он истиче како у Србији догоријевају и посљедњи остаци такве политике у вези са Косовом.

”Очекивало се да ће бити отпора имплементацији споразума између Косова и Србије из Брисела. Локални Срби на сјеверу Косова, иако су и даље вољни да пруже отпор, у ових 14 година су од Београда били подржавани да се опиру интеграцији у косовски уставни систем. Тако да сада, када им власт у Београду окреће леђа, и отпор Срба том споразуму ће бити размјеран озбиљности и посвећености власти из Београда да се тај споразум стварно имплементира. А те вербалне подршке од Милорада Додика и српских екстремиста које стижу из Босне, само су продужена рука тих посљедњих остатака старе политике која догоријева баш на питању споразума из Брисела и сјевера Косова.  У наредном периоду бит ће још извјесних отпора, али, ипак, споразум мора бити имплементиран јер нема алтернативе”, говори Власи за агенцију Анадолија.

Истиче да се Београд боји даљњих проблема и немира на Косову јер је и сама власт Србије дуго ”на даљинском управљачу држала и постицала те лажне наде Срба са сјевера Косова да ће тај дио територија били у саставу Србије, а они под влашћу Србије”.

”Сада се власт у Београду суочава са посљедицама сопствене досадашње погрешне политике. Снаге које су спремне да изазову јаче потресе и дестабилизирају Србију на питању овог споразума нису више тако јаке. Оне ће бити све слабије. Важно је да међу косовским Србима, па и у сјеверном дијелу, већина подржава споразум из Брисела. Посљедњи противници са сјевера пружају отпор из личних интереса, јер су се за ових 14 година добро окористили и напунили џепове у сивој зони шверца и свакојаког криминала”, тврди он.

Коментирајући писање угледног ”Њујорк тајмса” о томе како је Косово у Бриселу, заправо, подијељено, Власи то одлучно одбацује.

”Не, Косово изгледа у овом тренутку тако де факто подијељено. Али, треба имати у виду да српска заједница на Косову чини само пет посто становништва, а да од тог процената само 30-35 посто Срба живи на сјеверу. Међу њима су, истина, они најекстремнији који пружају отпор реинтеграцији и онда изгледа да је Косово подијељено. Они који Косово стварно дијеле на етничкој основи немају снаге да тај циљ постигну. Тако да тај привид да је Косово подијељено, ја вјерујем да ће временом нестати и Косово ће бити функционална држава са јединственим уставним поретком на цијелој териториј. Али, живот у те три четири опћине на сјеверу са апсолутном српском већином дуго времена  ће изгледати другачије него остали дијелови Косова и на неки начин функционирати у неколико другачије него цијели уставни систем Косова”, оцијенио је Влласи.

Говорећи о жестоким протестима у Србији због споразума између Београда и Приштине, којима су се прикључили и појединци из врха Српске православне црвке (СПЦ), Власи истиче како се они не могу осветити актуелном водству Србије, а како се стекао утисак из недавних обраћања појединих вјерских дужносника.

”Не, то показује да у СПЦ постоји најконзервативнија и најдеструктивнија структура. Посебно по питања Косова. Они настоје да Србију држе у прошлости, у Милошевићевим временима. Али је веома индикативно и веома позитивно и за саму Србију да и у СПЦ има подјела. Она више није јединствена. Патријарх Иринеј је јавно изразио несугласност са оним екстремистима у СЦП које оличава, рецимо, Амфилохије. Грађани Србије и људи на власти више нису тако блиски са СПЦ као у вријеме Милошевића. Велика већина у српском политичком спектру јавно се противи таквој дјелатности одређених екстремних кругова у СПЦ. Важно је да у Србији постоје видне подјеле око тога. То је све јаче и све гласније”, изјавио је Влласи.

Србији се, вели он, не може поновити Ђинђић, алудирајући на атентат на бившег премијера Србије, човјека који је снажно афирмирао промјене у тој земљи.

”Вријеме Милошевића и вријеме кад се могао десити ”случај Ђинђић” у Србији дефинитивно припада прошлости. Може бити још пуно проблема. Но, неће бити ситуације какву смо имали у вријеме Милошевића и Ђинђића кад су веома јаке биле те конзервативне и ретроградне снаге. То је, ипак, прошлост. Главни доказ је то што су људи из Милошевићеве политичке кухиње сад на власти, али су окренули Србију у знатно другачијем правцу. Виде да та политика из времена Милошевића Србију, не само да је водила у пропаст, већ је и даље задржава у прошлости. Србија губи корак са савременим европским и свјетским трендовима и они су то схватили”, закључио је Власи.

(Анадолија)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер