петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аутор романа "Дневник из Гвантанама" Мохамеду улд Слахи ослобођен након 14 година
Хроника

Аутор романа "Дневник из Гвантанама" Мохамеду улд Слахи ослобођен након 14 година

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јул 2016.

 Припадници Националне безбедности САД, обавештајне службе и други званичници одобрили су пуштање на слободу затвореника Мохамедуа улд Слахија, пошто су утврдили да не представља претњу САД-у.

Слахи, аутор бестселера „Дневник из Гвантанама“ који је у преводу на српски језик објавила Лагуна, имао је саслушање 2. јуна пред одбором за помиловања и условне казне, а одлука о пуштању је управо објављена.

- Драго нам је што је одбор ослободио нашег клијента. Сада треба да се потрудимо да га убрзо пусте из затвора и да га вратимо у загрљај породице. На ово се предуго чекало - рекла је Ненси Холандер, један од Слахијевих адвоката.

Слахија у Гвантанаму држе скоро 14 година без оптужнице. Од 76 затвореника који су још увек тамо тридесторо њих је добило одобрење за пуштање на слободу.

Прикупљено је више од сто хиљада потписа за Слахијево ослобађање. Петицију су подржали глумци Меги Џиленхол, Марк Рафало и Роџер Вотерс. У Великој Британији неколико чланова Парламента послало је званично писмо британској влади да позове САД да ослободи Слахија.

После три године заробљеништва Слахи је почео да пише дневник и препричава живот пре него што је нестао у америчком затвореништву, а затим и „бескрајно путовање по свету затвора“ и испитивања, као и свакодневни живот откад је притвореник у Гвантанаму. Његов дневник не само да је жив запис о погрешном спровођењу правде већ и дубоко лична аутобиографија – ужасавајућа, пуна црног хумора и достојанствена.

„Дневник из Гвантанама“, прво сведочанство овакве врсте, документ је од огромног историјског значаја, штиво које заокупља пажњу и пружа занимљиве податке.

Мухамеду улд Слахи је рођен у једном градићу у Мауританији 1970. Добио је стипендију за студије у Немачкој, где је неколико година радио као инжењер. У Мауританију се вратио 2000. Следеће године, на захтев Сједињених Држава, мауританске власти су га притвориле и испоручиле га Јордану, где је затворен; касније је опет испоручен, прво у ваздухопловну базу у Баграму у Авганистану и коначно, 5. августа 2002, у затворе Сједињених Држава у Заливу Гвантанамо на Куби, где је подвргнут жестоком мучењу. Године 2010. савезни судија је наредио његово тренутно пуштање, али се влада на ту одлуку жалила. Влада Сједињених Држава га никад није оптужила за неки злочин. Слахи је био један од два „посебна пројекта“ чији је окрутан третман лично одобрио тадашњи министар одбране Доналд Рамсфелд.

Влада државе Мауританије, његове домовине, рекла је да ће га радо дочекати када буде био пуштен на слободу.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер