субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аустралијски медији: Капетан Драган пред српским судом?
Хроника

Аустралијски медији: Капетан Драган пред српским судом?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. април 2010.

КАНБЕРА – Уколико се Драган Васиљковић, познатији као Капетан Драган, након недељу дана у бекству, нађе у Србији, Хрватска би могла да изгуби шансу да му суди, а хрватске власти планирају да, уколико до тога дође, овај случај предају српском правосуђу, пише аустралијски лист Ејџ.

Лист наводи да Васиљковић није виђен од понедељка, подсећајући да је је Виши аустралијски суд прошлог уторка одобрио његово изручење Хрватској због сумњи да је починио ратне злочине у тој земљи почетком 1990-их година.

Ејџ наводи и да је заменик хрватског генералног тужиоца Драган Новосел у емисији „Отворено” на хрватској државној телевизији ХРТ изјавио да Хрватска неће имати избора и да ће, уколико Васиљковић побегне у Србију, морати да тој земљи преда случај, јер Србија не изручује своје држављане Хрватској.

Истовремено, аустралијски дневник „Острелијен” истиче да аустралијска полиција није предузела никакву истрагу о ратним злочинима које је, како се тврди, починио Васиљковић, оцењујући да потрага за њим открива неуспех аустралијског правосуђа да изађе на крај са особама осумњиченим за ратне злочине.

Лист наглашава да се служба за праћење случајева ратних злочина при имиграционом одељењу у Канбери сада ослања на свега пет стално запослених, што је више него упола мање од броја службеника које је имала прошле године.

Аустралијски медији су недавно писали да би Васиљковић могао избећи руку правде ако пронађе начин да се врати у родну Србију јер српски закон спречава његово изручење.

Васиљковић је у сиднејском затвору провео три године, од 2006. до 2009. године, а према хрватском закону, могао би да за злочине за које је оптужен добије максималну затворску казну до 20 година.

Васиљковић се терети да је као заповедник у саставу паравојних српских јединица, односно као заповедник наставног центра за обуку припадника специјалних јединица Алфа, поступао супротно одредбама Женевске конвенције.

Он је осумњичен да је 1991. у затвору на книнској тврђави, као и 1993. у Брушкој код Бенковца мучио, злостављао и убијао заробљене припаднике хрватске војске и полиције.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер