петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Асошијетед прес: Јачање радикалног ислама на Балкану
Хроника

Асошијетед прес: Јачање радикалног ислама на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. септембар 2010.

СКОПЉЕ – На Балкану, по оцени стручњака, све више јача радикални ислам у редовима муслимана, што угрожава и безбедност региона и представља озбиљну претњу за ЕУ, наводи се у анализи агенције АП.

Посебно озбиљна ситуација по том питању је, како се додаје, у Македонији, у редовима албанске мањине која чини четвртину од 2,1 милиона становника те земље.

То потврђује и један музички видео у коме се велича оснивач и вођа Ал Каиде Осама бин Ладен, који је прошле године постављен на Јутјуб, а у жижу македонских медија дошао је овог августа.

„Ох Осама, уништи америчку војску. Ох Осама, одбрани част муслимана. У септембру 2001. си победио. Сви се молимо за тебе”, пева група Македонаца на албанском.

Иако су већина македонских Албанаца муслимани, они су углавном раније били секуларни.
Али, од 2001, када су припадници радикалних албанских фракција водили кратки рат против македонске војске, приметан је пораст исламског радикализма.

То је, како наводи АП, тренд који је приметан широм Балкана и изазива забринутост у целом региону и могао би да обезбеди терористима тло за лакши приступ западној Европи.
Многи страхују да би радиклани европски муслимани са пасошима ЕУ могли лако да прелазе границе и инфилтрирају се у европска друштва.

У центру пажње је покрет вехабија, испосничке варијанте ислама, најприсутније у Саудијској Арабији, коју практикују Бин Ладен и талибани.

„Вехабизам у Македонији, на Балкану и у Европи све је агресивнији у последњих 10 година”, сматра Јакуб Селимовски, шеф верског образовања у македонској исламској заједници.
Он додаје да су вехабије успоставиле стално присуство у Македонији, где раније нису постојали, и да их „има и у Босни, на Косову, у Србији, Хрватској, а однедавно и у Бугарској”.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер