петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелациони суд: Укинули смо пресуду Дарку Шарићу јер су оптужбе биле нејасне и неодређене
Хроника

Апелациони суд: Укинули смо пресуду Дарку Шарићу јер су оптужбе биле нејасне и неодређене

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

 БЕОГРАД - Кључни разлози за укидање првостепене пресуде Дарку Шарићу и осталим оптуженим за шверц 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у западну Европу су нејасни разлози о појединим правним питањима као и необразложеност конкретних радњи оптужених понаособ, речено је данас Танјугу у Апелационом суду.

Одлуку о укидању пресуде Шарићу донео је Апелациони суд у Београду и наложио да се суђење понови.

"То што нису дати јасни разлози о поводом правног питања везано за могућност примене института продуженог кривичног дела код неовлашћене производње и стављања у промет опојних дрога, један је од кључних разлога за укидање пресуде", навела је портпарол суда Мирјана Пиљић у изјави за Танјуг.

Поред тога, разлог је и недовољна образложеност конкретизације радњи окривљених понаособ, као и коришћење пресуде на основу споразума о признању кривичног дела, напоменула је Пиљић.

Такође један од разлога за укидање, али не и кључан, је и дуплирано учешће сада већ бившег судије Владимира Вучинића у том поступку.

Наиме Вучинић је учествовао у потврђивању оптужнице против Шарића као члан кривичног ванпретресног већа, а био је и члан судећег већа што Законик о кривичном поступку не дозвољава.

Према речима портпарола, Апелациони суд је нашао да је то само једна од битних повреда кривичног поступка због којих је првостепена укинута, док су кључни разлози горе наведени.

Што се тиче ослобађајућег дела првостепене пресуде, који је одлуком Апелационог суда потврђен у односу на Бојана Станојковића, Дарка Газдића и Александру Машић, Пиљићева је указала да тај део пресуде није ни оспораван жалбом тужилаштва у делу који се односи на судију Вучинића, а тужилаштво се једино жалило на ослобађајући део пресуде.

"Другостепени суд испитује првостепену пресуду само у оквиру жалбених навода док се тај део пресуде из напред наведених разлога не може испитивати по службеној дужности по важећем ЗКП-у", нагласила је Пиљић.

Што се тиче Шарићевог притвора, иако његови адвокати најављују преко медија да ће тражити укидање уз јемство или наногицу, Апелациони суд наводи да му је он продужен због опасности од бекства, затим бојазни да ће поновити кривично дело, и због узнемирења јавности.

"Из списа предмета произилази постојање оправдане сумње да је организована криминална група продајом дроге остварила профит од више десетина милиона еура, од чега највећи део тог новца до сада није пронађен, а који би Шарићу као организатору могао бити доступан", наводи се у одлуци суда.

Апелациони суд подсећа да се Сарић налазио у бекству дуже од четири године па да постоји бојазан да би у случају пуштања на слободу, могао да се сакрије од државних органа Републике Србије, односно да поново постане недоступан.

Због одлуке Апелационог суда осим Шарићу поново ће се судити и Горану Соковићу који је у бекству и Жељку Вујановићу, Родољубу Радуловићу који је такође у бекству, затим Ненаду Новаковићу, Бошку Недићу, Марку Пандрцу који је у бекству и Дарку Тошићу, Николи Димитријевићу Живку Сидинском, Бобану Стојилковићу, Марку Дабовићу и Бориславу Туњићу.

Поново ће се судити и одбеглим Небојши Сретеновићу, Марку Рачићу и Владимиру Рачићу, Петру Обрадовићу и Миловану Миловцу.

Пресуда је укинута и за сведоке сараднике Драшка Вуковића, Радана Адамовића и Небојшу Јоксовића.

Шарић се једини из групе оптужених налази у притвору, док се остали бране са слободе или су у бекству.

Деветоро оптужених за припадништво Шарићевој групи је раније осуђено на основу споразума о признању кривице.

Шарић се предао српским властима 18. марта 2014. године од када се налази у притвору. Пре тога је од почетка поступка крајем 2009. године, био у бекству.

Процес се водио по шест спојених оптужница због шверца више од укупно 5,7 тона кокаина из Уругваја, Бразила и Аргентине у западну Европу током 2008. и 2009. године.

Према оптужници, чланови Шарићеве организоване криминалне групе међусобно су комуницирали преко СМС порука и шифрованих телефонских бројева, мада су им полиција и домаће и стране тајне службе ушле у траг, па је прво хапшење ове групе уследило у Уругвају 15. октобра 2009. године и истовремено у Србији у акцији "Балкански ратник".

У Специјалном суду у Београду Шарићу се суди због оптужби за прање пара у Србији убацивањем новца стеченог кријумчарењем кокаина у легалне токове.

Шарић и још 17 окривљених у том процесу терете се за прање око 22 милиона евра.

(Танјуг)

Цане и Шарић били у сталном контакту током бекства

Београд - Станко Суботић Цане, оптужен за шверц цигарета, и Дарко Шарић, осумњичен за кријумчарење 2,7 тона кокаина, у сталној су комуникацији, која је посебно интензивирана у протеклих годину дана, писао је „Блиц” 2010. године. У међувремену, на власт је дошла Српска напредна странка, а Цанету је најпре поништена пресуда, оптужба делимично одбачена због „застарелости“, да би на крају био ослобођен.

Сличан сценарио се сада припрема и у случају Шарић.

Њих двојица су се састајали више пута у Црној Гори, Швајцарској и Француској, откривали су извори блиски истрази против Суботића и Шарића.

- Станко Суботић Цане и Дарко Шарић састајали су се у последње две године (2008-2010), а виђања и разговори су били посебно интензивни у протеклих годину дана. Барем једном месечно су се састајали у Црној Гори, али и у Швајцарској и Француској. Тих контаката је било и након што је Шарић осумњичен за шверц дроге из Јужне Америке. Суботић се огласио на телевизији јер му је било јасно да се у истрази о кријумчарењу дроге и прању новца од њене продаје дошло до његовог имена - каже извор „Блица” близак истрази.

(НСПМ-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер