понедељак, 19. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелациони суд у Београду: Одлука за рехабилитацију Николе Калабића још није донета
Хроника

Апелациони суд у Београду: Одлука за рехабилитацију Николе Калабића још није донета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. фебруар 2018.

Одлука у другостепеном поступку, поводом захтева за рехабилитацију некадашњег команданта Горске гарде Краљевске војске у отаџбини Никола Калабића, још није донета, иако су данас поједини медији пренели да је Апелациони суд потврдио рехабилитацију.

Портпарол суда Мирјана Пиљић прецизирала је за Танјуг да је предмет још увек на разматрању и да Апелациони суд у Београду још није одлучио по жалби тужилаштва на првостепену одлуку Вишег суда у Ваљеву којом је крајем априла 2017. године Никола Калабић рехабилитован.

"Након доношења одлуке, због великог интересовања јавности за овај поступак, Апелациони суд ће издати саопштење", напоменула је Пиљићева.

Решењем Вишег суда у Ваљеву у априлу прошле године, усвојен је захтев Калабићеве породице за његову рехабилитацију, на основу које се сматрају ништавим све одлуке државне комисије и решења о Среског суда у Мионици, којим му је конфискована имовина и одузета грађанска права.

Уколико та одлука буде потврђена, Калабић ће се сматрати неосуђиваним, а његовој породици ће се вратити одузета имовинска права.

Захтев за рехабилитацију Калабића поднела је његова унука Весна Калабић, тврдећи да није био ратни злочинац, да није издао Дражу Михаиловића јер је стрељан пре њега, као и да је страдао из политичких, националних, а пре свега идеолошких разлога.

Након пресуде Среског суда у Мионици из септембра 1946. којом је Калабић оглашен за народног непријатеља, конфискована му је имовина.

Током четворогодишњег поступка по захтеву за рехабилитацију, Више јавно тужилаштво у Ваљеву противило се рехабилитацији, позивајући се на одредбе Закона по којима лица која су одлуком Државне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача током Другог светског рата проглашена ратним злочинцима, не могу рехабилитовати.

Калабић је, иначе, проглашен умрлим 2011. године одлуком Основног суда у Ваљеву.

Медији су пренели да је Калабићева унука суду доставила тим поводом сведочење пензионисаног свештеника Мијаила Даниловића из Горњег Милановца, који је тврдио да су Калабића убили припадници Озне 19. јануара на Богојављење 1946. у пећини, у кањону реке Градац недалеко од Ваљева.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер