петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АП: Власт у Кини признала да „кинеске вакцине имају малу ефикасност и немају врло високе стопе заштите“, разматра се њихово мешање како би се добио бољи учинак
Хроника

АП: Власт у Кини признала да „кинеске вакцине имају малу ефикасност и немају врло високе стопе заштите“, разматра се њихово мешање како би се добио бољи учинак

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. април 2021.

Ретко признање о слабости кинеских вакцина против коронавируса дошло је од главног званичника за контролу болести у Кини који каже да је њихова ефикасност ниска, те да влада разматра њихово мешање како би се добио бољи учинак. Кинеске вакцине "немају врло високе стопе заштите", рекао је директор Кинеског центра за контролу болести Гао Фу на конференцији у суботу у граду Ченгду на југозападу земље.

Пекинг је дистрибуирао стотине милиона доза у иностранство, покушавајући да промовише сумњу у ефикасност Фајзер вакцине, направљене помоћу претходно експерименталног РНА или мРНА процеса.

- Сада се формално разматра да ли бисмо требали користити вакцине различитих произвођача за поступак имунизације - рекао је Гао на конференцији.

Званичници нису директно одговорили на питања о Гаовом коментару или могућим променама у званичним плановима, али други званичник ЦДЦ-а рекао је да програмери раде на вакцинама на бази мРНА.

- Вакцине мРНА развијене у нашој земљи такође су ушле у фазу клиничког испитивања - рекао је званичник Wанг Хуаqинг, али није открио када би ове вакцине могле да уђу у употребу у Кини.

Стручњаци кажу да би мешање вакцина или секвенцијална имунизација могла повећати ефикасност. Британски истраживачи проучавају могућу комбинацију Фајзер и вакцина АстраЗенеца.

Пандемија коронавируса, која је започела у централној Кини крајем 2019. године, први је пут да кинеска индустрија лекова игра улогу у одговору на глобалну здравствену кризу. Вакцине које су направила два државна произвођача лекова, Синовац и Синофарм, извезена су у 22 земље, укључујући Мексико, Турску, Индонезију, Мађарску, Бразил и Турску наводи министарство спољних послова, а преноси АП.

Истраживачи у Бразилу утврдили су да је ефикасност Синовац вакцина у превенцији симптоматских инфекција нижа од 50,4 одсто, близу прага од 50 одсто на којем здравствени стручњаци кажу да је вакцина корисна. Ради поређења, утврђено је да је Фајзер вакцина делотворна чак 97 одсто.

Здравствени стручњаци кажу да се кинеске вакцине неће продавати Сједињеним Државама, западној Европи и Јапану због сложености поступка одобрења. Представник Синоваца Лиу Пеицхенг признао је да су пронађени различити нивои ефикасности, али је навео да то може бити последица старости људи у истраживању, соја вируса и других фактора.

Пекинг још није одобрио ниједну страну вакцину за употребу у Кини, а Гао није дао детаље о могућим променама у стратегији, али је као могућност навео мРНА.

- Свакако би требало узети у обзир добробит мРНА вакцина за човечанство. Морамо пажљиво пратити и не смемо их занемарити само зато што већ имамо неколико врста вакцина - рекао је Гао који је претходно испитивао сигурност мРНА вакцина.

Службена новинска агенција Синхуа цитирала је да је Гао у децембру рекао да не може искључити негативне нуспојаве јер се ове вакцине први пут користе на здравим људима. Кинески државни медији и популарни здравствени и научни блогови такође су довели у питање сигурност и ефикасност Фајзер вакцина.

До 2. априла, око 34 милиона људи у Кини је примило обе дозе кинеских вакцина, а око 65 милиона примило је једну дозу. Представник Синовака Лиу рекао је да студије сматрају да би заштита "могла бити боља" ако је време између вакцинисања дуже од тренутних 14 дана, али да не постоје назнаке да би би то заиста могло бити тако.

(АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер