субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АП: Руска економија одолева санкцијама, у животу обичних Руса без већих промена
Хроника

АП: Руска економија одолева санкцијама, у животу обичних Руса без већих промена

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. март 2023.

Иако су западне санкције погодиле руске банке, богате појединце и увоз технологије, економски живот обичних Руса не изгледа много другачије него пре рата у Украјини.

„Нема масовне незапослености, валута рубља није потонула, нема редова испред посрнулих банака. Асортиман у супермаркетима је незнатно промењен, будући да су и даље доступни или међународни брендови или локалне замене за њихове производе“, пише АП.

Гужве су можда мање у неким московским тржним центрима, али не драстично. Неке стране компаније као што су Мекдоналдс и Старбакс преузели су локални предузетници који су ставили друге називе на исти мени.

Један од руских грађана, 53-годишњи Владимир Жаров, запослен на телевизији, каже да се „економски ништа није променило“.

„Радим као и раније, идем у куповину као пре. Можда су цене мало порасле, али не толико да се то баш примети“, навео је Жаров.

Тешке економске санкције Запада руска економија подноси далеко боље него што се очекивало. Али са ограничењима која се коначно пооштравају за нафту, предстојећи месеци биће тежи тест за руску економију.

Економисти наводе да би санкције на руска фосилна горива, које тек сада ступају на снагу, попут ограничења цене нафте, требало да пониште зараду којом Москва финансира војне нападе на Украјину.

Намештај и други кућни предмети, преостали пошто је компанија ИКЕА напустила Русију, распродају се на платформи Јандекс.

Ауто индустрија се суочава са већим препрекама у процесу прилагођавања. Западни произвођачи аутомобила, међу којима су Рено, Фолксваген и Мерцедес, обуставили су производњу, продаја је пала 63 одсто, а локални ентитети су преузели неке фабрике.

Важан разлог за отпорност Русије је рекордна прошлогодишња зарада од фосилних горива у износу од 325 милијарди долара.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер