субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антонио Гутереш на Самиту о клими у Пољској: Драматичан апел светским вођама да озбиљно схвате претњу глобалног загревања и да смело спрече катастрофални пораст температура
Хроника

Антонио Гутереш на Самиту о клими у Пољској: Драматичан апел светским вођама да озбиљно схвате претњу глобалног загревања и да смело спрече катастрофални пораст температура

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. децембар 2018.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш је на званичном отварању конференције о клими у Катовицама у Пољској издао драматичан апел светским вођама да озбиљно схвате претњу глобалног загревања и да делују смело да спрече катастрофални пораст температура пре краја века.

Гутереш је рекао да су климатске промене "најважније питање с којим се суочавамо".

"И док смо сведоци разорног утицаја климе широм света и даље не чинимо довољно, нити делујемо довољно брзо да спречимо неповратни и катастрофални климатски поремећај", рекао је Гутереш представницима готово 200 земаља, окупљених на конференцији о клими у Катовицама.

Он је критиковао земље, посебно оне које су најодговорније за емисију гасова с ефектом стаклене баште, због тога што нису учиниле довољно да испуне циљеве Париског климатског договора из 2015. У том договору постављен је циљ да се глобално загревање задржи испод два степена Целзијуса, идеално на 1,5 степени Целзијуса до краја века.

Наводећи недавно објављен научни извештај о тешким последицама уколико се дозволи да просечне глобалне температуре порасту више од 1,5 степени, Гутереш је позвао земље да до 2030. смање своје емисије штетних гасова за 45 процената у односу на 2010. годину с циљем да их сведу на нулу до 2050. Такав потез, за који стручњаци кажу да је једини начин да се постигне циљ од 1,5 степени, захтевао би радикалну измену глобалне привреде.

"Укратко, потребна нам је комплетна трансформација наше глобалне енергетске привреде као и начин на који можемо да управљамо нашим ресурсима земље и шума", рекао је Гутереш.

Он је рекао да владе треба да пригрле шансе, уместо што се чврсто држе фосилних горива као што је угаљ, који се сматра кривим за велики део емисије штетних гасова.

Гутереш је позвао преговараче да не изгубе из вида чињеницу да изазови с којим се суочавају бледе у поређењу с тешкоћама које климатске промене већ стварају милионима људи широм света, чија је зарада за живот угрожена због подизања нивоа мора, суше и јачих олуја.

На двонедељној конференцији треба да се установи како ће владе извештавати о својим напорима за смањење емисије гасова с ефектом стаклене баште и задржавању загребања у оквиру ограничења из Париског споразума. Пољска која брани своју индустрију базирану на угљу, жели да се данас усвоји декларација о "праведној транзицији" у којој се инсистира на изазовима с којима се суочавају области које треба да одустану од фосилних горива.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер