Početna strana > Hronika > Angela Merkel: Nisam srećna zbog mogućeg kraha trgovinskog sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu
Hronika

Angela Merkel: Nisam srećna zbog mogućeg kraha trgovinskog sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. novembar 2016.

 BERLIN - Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas da nije srećna zbog mogućeg kraha trgovinskog sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu (TPP).

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp objavio je da će prvog dana preuzimanja dužnosti u Beloj kući, 20. januara naredne godine, povući SAD iz TPP.

Merkel u govoru pred nemačkim parlamentom nije direktno pomenula Trampa.

"Iskreno da vam kažem - nisam srećna zbog toga što TPP sada verovatno neće postati realnost. Ne znam ko od toga može da ima koristi", rekla je Merkel.

Ona je dodao da zna da će biti drugih trgovinskih sporazuma, ali da oni neće imati ovakve standarde, preneo je AP.

Tramp je najavio da će prvog dana na dužnosti izdati formalnu odluku da Sjedinjene Države istupaju iz Tranas-pacifičkog partnerstva, što je deo serije poteza baziranih na njegovom fokusu da se "Amerika stavi na prvo mesto".

U video poruci objavljenoj na Ju-tjubu u ponedeljak, Tramp je TPP nazvao "potencijalnom katastrofom" za SAD.

"Umesto toga, pregovaraćemo fer, bilateralne dogovore koji će poslove i industriju vratiti nazad u Ameriku", rekao je on.

Tramp je tokom cele kampanje kritikovao TPP, koji uključuje 12 azijsko-pacifičkih nacija , kao i Severnoamerički sporazum o slobodnoj trgovini sa Kanadom i Meksikom.

Naglašavao je da će postići nove sporazume u korist SAD.

Ministri zemalja koje su u TPP potpisali su sporazum u februaru ove godine, govoreći da je njegov cilj pospešivanje zajedničkog napretka, stvaranje radnih mesta i promocija održive ekonomije i razvoja svih nacija koje su u njemu.

Predsednik Barak Obama podržao je ovaj pakt, ali Kongres nikada nije dao neophodnu dozvolu da SAD formalno pristupe sporazumu, podseća Glas Amerike.

Bez Sjedinjenih Država, TPP ne može da postane efektivan. Naime, odredba sporazuma kaže on mora biti odobren ili sa 12 potpisa, ili sa bar šest njih ako zajedno ostvaruju 85 odsto zajedničkog rasta domaćeg proizvoda u celoj grupi.

SAD čine 60 odsto zajedničkog GDP-a, pa je bez njih nemoguće dostići tih 85 odsto.

Obamina administracija zagovarala je TPP zbog benefita po radnike u SAD i u ostalih 11 zemalja zbog novih standarda koji se tiču plata, radnih sati, uslova rada i zabrane dečijeg rada.

Zvaničnici su takođe tvrdili da će američke kompanije, posebno mali biznisi, biti u mogućnosti da veoma povećaju svoj izvoz kroz ukidanje carina, kao i da će sporazum doneti nove, čvršće standarde u pogledu transparentnosti, antikorupcije i zaštite čovekove okoline.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner