четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Нисам срећна због могућег краха трговинског споразума о Транспацифичком партнерству
Хроника

Ангела Меркел: Нисам срећна због могућег краха трговинског споразума о Транспацифичком партнерству

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. новембар 2016.

 БЕРЛИН - Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да није срећна због могућег краха трговинског споразума о Транспацифичком партнерству (ТПП).

Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп објавио је да ће првог дана преузимања дужности у Белој кући, 20. јануара наредне године, повући САД из ТПП.

Меркел у говору пред немачким парламентом није директно поменула Трампа.

"Искрено да вам кажем - нисам срећна због тога што ТПП сада вероватно неће постати реалност. Не знам ко од тога може да има користи", рекла је Меркел.

Она је додао да зна да ће бити других трговинских споразума, али да они неће имати овакве стандарде, пренео је АП.

Трамп је најавио да ће првог дана на дужности издати формалну одлуку да Сједињене Државе иступају из Транас-пацифичког партнерства, што је део серије потеза базираних на његовом фокусу да се "Америка стави на прво место".

У видео поруци објављеној на Ју-тјубу у понедељак, Трамп је ТПП назвао "потенцијалном катастрофом" за САД.

"Уместо тога, преговараћемо фер, билатералне договоре који ће послове и индустрију вратити назад у Америку", рекао је он.

Трамп је током целе кампање критиковао ТПП, који укључује 12 азијско-пацифичких нација , као и Северноамерички споразум о слободној трговини са Канадом и Мексиком.

Наглашавао је да ће постићи нове споразуме у корист САД.

Министри земаља које су у ТПП потписали су споразум у фебруару ове године, говорећи да је његов циљ поспешивање заједничког напретка, стварање радних места и промоција одрживе економије и развоја свих нација које су у њему.

Председник Барак Обама подржао је овај пакт, али Конгрес никада није дао неопходну дозволу да САД формално приступе споразуму, подсећа Глас Америке.

Без Сједињених Држава, ТПП не може да постане ефективан. Наиме, одредба споразума каже он мора бити одобрен или са 12 потписа, или са бар шест њих ако заједно остварују 85 одсто заједничког раста домаћег производа у целој групи.

САД чине 60 одсто заједничког ГДП-а, па је без њих немогуће достићи тих 85 одсто.

Обамина администрација заговарала је ТПП због бенефита по раднике у САД и у осталих 11 земаља због нових стандарда који се тичу плата, радних сати, услова рада и забране дечијег рада.

Званичници су такође тврдили да ће америчке компаније, посебно мали бизниси, бити у могућности да веома повећају свој извоз кроз укидање царина, као и да ће споразум донети нове, чвршће стандарде у погледу транспарентности, антикорупције и заштите човекове околине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер