субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Јоахим Гаук треба да буде нови немачки председник
Хроника

Ангела Меркел: Јоахим Гаук треба да буде нови немачки председник

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. фебруар 2012.

Немачки канцелар Ангела Меркел је, у присуству председавника и власти и опозиције, вечерас је најавила да Јоахим Гаук треба да буде нови немачки председник.

Владајућа, демохришћанска коалиција и опозиционе Социјалдеморкатска партија (СПД) и партија Зелени су се договориле да Гаук буде кандидат за немачког преседника.

Гаук, бивши борац за људска права у ДДР-у, харизматични, евангелистички пастор из Ростока и некадашњи опуномоћеник владе за питање Штази документације је пре две године, када је бивши немачки председник Кристијан Вулф изабран, био кандидат опозиционих СПД и странке Зелени за немачког председника.

И тада су многе анкете показале да би Немци, када би директно могли да бирају шефа државе, радије видели њега на тој функцији, него Вулфа, који је пре два дана, после тешких притисака и оптужби да је од политике извлачио материјалну корист, поднео оставку.

Меркелова је на дан оставке Вулфа најавила да ће, заједно са опозицијом, тражити кандидата, тако да је Гаук, кандидат који ће, највероватније, 18. марта бити у Савезној скупштини, уставном органу који се састаје само једном у пет година и то ради изибора шефа државе, бити изабран за немачког председника.

Немачки Устав омогућава да се председник може бирати из три покушаја - у првом и другом покушају је за избор потребна апсолутна, а у трећем релативна већина.

Савезни председник, према Уставу, мора бити Немац са правом гласа и то старији од 40 година.

Он има право на највише два мандата по пет година, нема врховну команду над оружаним снагама и протоколарно стоји на челу земље, као уставни орган који представља државу ''код куће'' и у иностранству.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер