среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Групa 8 превазиђена, време за Групу 20
Хроника

Ангела Меркел: Групa 8 превазиђена, време за Групу 20

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. јун 2009.

За Ангелу Меркел, немачку канцеларку, Група 8 - клуб осам најразвијенијих држава света (САД, Француска, Велика Британија, Немачка, Јапан, Италија, Канада и Русија) може у пензију.

Председница немачке влада сматра да су светски догађаји и ново време једноставно „прегазили” Г8 и да планетарни проблеми убудуће морају да се решавају у неупоредиво ширем друштву – у групи 20.

Управо завршена посета председнице немачке владе Вашингтону и њени разговори с Барком Обамом били су, судећи према извештајима медија, рутински и прилично незанимљиви. Због тога је немачке медије, на пример, неупоредиво више интересовао Обамин „говор тела” на основу којег је тумачено да ли су председник САД и немачка канцеларка коначно успоставили нешто срдачније односе. Једино по чему је ова посета остала вредна пажње је чињеница да је Ангела Меркел искористила боравак у Вашингтону да предложи – додуше не у разговору са Обамом – опроштај од Групе 8.

Овакав потез немачке канцеларке изазвао је приметно изненађење у Берлину јер је све до скора Ангела Меркел срчано бранила право на живот Групе 8. Посебно се противила њеном проширењу одбацујући предлог да „осморица величанствених” приме у своје друштво, на пример, Кину. У Вашингтону је, међутим, Меркелова говорила сасвим другачије.

„Нови клуб, Група 20 је веома интересантан форум у којем убудуће Г8 и Г5 могу да успешно сарађују”, изјавила је немачка канцеларка. За оне мање упућене Г5 је група великих држава у снажном економском развоју коју чине Кина, Индија, Бразил, Јужноафричка Република и Мексико.

У првим реакцијама у Берлину провејава оцена да Меркелова није случајно изабрала место и време да „лансира” своју идеју. САД су највише погођене светском економском кризом и веома су заинтересоване да се успоставе нови механизми контроле и спречавања сличних економских недаћа планетарних размера. За две недеље биће одржан нови самит Г8 а домаћин је италијански премијер Силвио Берлускони који ће светске лидере дочекати у Лаквили – граду тешко страдалом у недавном катастрофалном земљотресу – где би, како се процењује, Ангела Меркел могла и да званично предложи „гашење” Г8.

Чак и уколико не буде такве формалне одлуке нешто ће моћи да се прочита између редова – да ли ће, на пример, Канада добити задатак да наредне године организује самит Г8 као што је то раније било најављено. Такав одговор уосталом интересује и Јужну Кореју, домаћин самита Г20 2010. године, која је већ почела да се припрема за састанак планетарне „владе”.

У Берлину не очекују да би такав предлог могао да одмах добије зелено светло али тврде да се све може извести ефикасно и у фазама. Немачка дипломатија сматра да је идеална формула за рад клуба Г20 „теорија љушћења црног лука” - да се о свакој теми прво разговара у неким ужим круговима држава како би се стигло до конкретних предлога које, на крају, самит Г20 може лакше да усвоји.

Да предлог Ангеле Меркел није усамљени глас политичке визионарке показао је и недавни састанак министара финансија и гувернера централних банака држава чланица Групе 7 (има исти састав као и Г8 али без Русије).

„Група 20 постала је веома, веома значајна неформална група” изјавио је тада Жан Клод Трише, председник Европске централне банке, закључујући да ће у наредном периоду бити посла и за Г7 и Г20, јер „обе имају легитимитет”.

У Групи 20 најразвијенијих држава на свету и земаља у развоју, директно или индиректно (преко Европске уније), представљен је лавовски део планетарне економије и две трећине светског становништва. Са изузетком Швајцарске и Ирана ту су присутне 32 економски најмоћније државе на свету које стварају 90 процената светског друштвеног производа и реализују 80 одсто светске трговине. У Групи 20 су: САД, Јапан, Кина, Канада, Мексико, Индија, Република Кореја, Бразил, Аустралија, Русија, Турска, Индонезија, Саудијска Арабија, Јужноафричка Република, Аргентина, Немачка, Велика Британија, Француска, Италија и Европска унија.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер